Foto: Istorijski muzej Srbije

Istorijski muzej Srbije, koji će se za dve godine preseliti u prostor nekadašnje Glavne železničke stanice u Beogradu, sutra će u svojim starim odajama na Trgu Nikole Pašića publici predstaviti dragocenosti kralja Petra Prvog Karađorđevića.

S obzirom da se obeležava 120 godina od krunisanja kralja Petra Prvog Karađorđevića od sutra će u centralnoj sali Istorijskog muzeja, pored vladarskih insignija monarha, koje su deo izložbe „Čekajući stalnu postavku“, biti predstavljene rekonstrukcija prestola kralja, kao i skice predloga za krunu i presto.

Rekonstrukciju prestola Petra Prvog Karađorđevića po originalnoj skici izradili su Milan Andrić, konzervator Muzeja primenjene umetnosti, i kostimografkinja Jelena Stokuća, a pred posetiocima će biti skice pet predloga za krunu i dva za presto koja je za potrebe krunisanja 1904. godine uradio profesor Mihailo Valtrović.

Insignije kralja Petra Prvog Karađorđevića i to šar, žezlo, kopča za plašt, krunidbeni plašt od venecijanskog pliša i svile, oivičen hermelinom, i jedina sačuvana srpska kruna, ubrajaju se u najvrednije predmete koje su u posedu Istorijskog muzeja Srbije, koje će se preseliti na mesto nekadašnje Glavne železničke stanice u Beogradu kad grupa od sedam firmi okonča radove vredne 13,5 miliona evra.

Foto: Istorijski muzej Srbije

Kruna je izlivena od bronzane ručke topa Karađorđa Petrovića u radionici braće Faliz u Parizu, po nacrtu profesora Mihaila Valtrovića, čuvenog arheologa, arhitekte i istoričara umetnosti, a pozlaćena je i dekorisana sintetičkim dragim kamenjem.

Ima, ne samo istorijsku važnost već i simbolički značaj, jer povezuje dva važna događaja i ličnosti u srpskoj istoriji: vožda Karađorđa, rodonačelnika dinastije Karađorđević, i pokretanje Prvog srpskog ustanka 1804. godine, kojim je započeto oslobađenje od osmanske vlasti i stvaranje moderne srpske države. A krunisan je Petar Prvi Karađorđević na stogodišnjicu podizanja Prvog srpskog ustanka 21. septembra 1904. godine u Sabornoj crkvi u Beogradu, dok je miropomazanje upriličeno u manastiru Žiča.

Foto: Istorijski muzej Srbije

Najvažniji simbol kraljevske vlasti urađen je na zahtev samog kralja Petra Prvog, jednog od najvoljenijih srpskih vladara, poznatog u narodu po svojoj skromnosti, čije je krunisanje bilo jedino krunisanje u novovekovnoj srpskoj istoriji.

Foto: Istorijski muzej Srbije

Pređašnji novovekovni srpski kraljevi – Milan Obrenović 1882, kada je i obnovljena srpska kraljevina, i kralj Aleksandar Obrenović 1889. bili su samo miropomazani na svečanim ceremonijama, dok je sin i naslednik kralja Petra, Aleksandar Karađorđević položio svečanu zakletvu, budući da više nije bio samo vladar Srba, već i drugih jugoslovenskih naroda, različitih veroispovesti, podsećaju iz Istorijskog muzeja Srbije.

Foto: Istorijski muzej Srbije

Već 21. septembra od 13 časova u okviru pratećeg programa izložbe – „Subota u Istorijskom muzeju“ biće održano tematsko vođenje „Kruna u srpskoj istoriji“ kustosa Milorada Sretenovića.

Bonus video: Ljubica Karađorđević

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar