Vidim Bitef kao snagu senzibilnu na socijalni kontekst koja oblikuje program u čijem se okviru mogu promisliti različiti prostori i izazovi u borbi za bolje, "snažnije" mesto kritičke i eksperimentalne umetnosti u društvenom ekosistemu, ocenjuje Siniša Ilić. Likovni i performans umetnik član je međunarodnog žirija 57. Bitefa koji se zatvara večeras dodelom nagrada.
Sa Ilićem smo razgovarali o kriterijumima kojima će se voditi pri ocenjivanju predstava, značaju Bitefa za domaću kulturnu scenu i viđenja pozorišne umetnosti iz ugla likovnog stvaralaca koji se bavi i oblikovanjem izvođačkog prostora.
Kao deo ovogodišnjeg međunarodnog žirija 57. Bitefa, na šta ćete najviše obraćati pažnju u ocenjivanju predstava?
– Na sastancima žirija diskutovali smo koje su tematske i formalne tendencije, ali i iskoraci u pozorišnim praksama u kontekstima u kojima najviše radimo. Verujem da će se na raskršću tih diskusija i predstava u selekciji festivala oblikovati kriterijumi.
Kao umetnik prevashodno likovnih umetnosti, verovatno ćete drugačijim očima gledati na predstavu od, recimo, jednog reditelja, glumca ili dramatruga?
– Čini mi se da predstave treba gledati kao složene i kompleksne strukture i likovnost razumem kao deo celine – sastavni element, pozorišnog događaja, koji nastaje u dinamici sa drugim jezicima na sceni. Ono što mi se čini najintrigantnije u tom polju je kako da bez obzira na svoju, uslovno rečeno skromnost ili monumentalnost, likovnost i dizajn prostora izvedbe ne budu dekoracija već konstitutivni deo mreže koncepata.
Kao bivši učesnik ovog festivala, kakav je vaš odnos sa Bitefom? Šta za vas lično znači, a šta znači za kulturnu scenu Srbije?
– Za one koji su u mogućnosti da budu publika Bitefa verujem da je festival značajan, jer, uzbuđenje je promišljati i otkrivati svet uz umetnost, zar ne? Vidljivost umetnosti nastale van Srbije kao i podrška lokalnim akterima, koje omogućavaju Bitef i još neke manifestacije važan su resurs u razmeni znanja, radnih i umetničkih iskustva, pa uostalom i inspiracije.
Slogan ovogodišnjeg Bitefa je „Snago, ne pristaj da budeš nečija”. Šta je za vas snaga, u čemu se ona ogleda?
– Mislim da u interpretaciji ovog naslova u današnjem trenutku ne treba shvatati snagu kao silu osobođenu od svega koja se kreće bez kontrole i mahnito, potencijalno ruši sve pred sobom, već kao snagu pokrenutu u borbi protiv siromaštva, rasizma i seksizma, eksploatacije, kseno, trans i homofobije, klasno podeljenog društva, strukturnog nasilja i rata, ili može se shvatiti i iz kontre, kao snaga potrebna za udaljavanje od komformizma, letargije, privilegija i iskorak u ideje razumevanja, strpljenja, solidarnosti i pažnje.
Bonus video: Bitef predstava „Sunce i more“