Milorad Vučelić uručuje nagradu Vladimiru Pištalu Foto: Goran Srdanov/Nova.rs

Na javni bojkot uglednog književnog priznanja "Meša Selimović", koje više od tri decenije dodeljuje kompanija "Večernje novosti" pozvao je kustos, pisac, istoričar umetnosti i građanski aktivista Nebojša Milenković i to zbog objavljivanja ličnih podataka studenata, učesnika blokada u ovom dnevnom listu.

Milenković, koji je na bojkot pozvao putem društvenih mreža, naglašava da Nagrada „Meša Selimović“, nekad ugledna i prestižna, koju odlukom velikog žirija kritike dodeljuju „Večernje novosti“, nažalost već dugo „gubi i ugled i prestiž“. Ovih dana je kompanija „Novosti” uputila poziv na adrese više od 200 književnih kritičara da učestvuju u glasanju, ukazuje Milenković, ali upućuje svim kritičarima kontra-poziv „da se na toj počasti javno zahvale“.

Nebojša Milenković – foto Nebojša Babić

Uz dozvolu Nebojše Milenkovića prenosimo njegovo pojašnjenje poziva na javni bojkot Nagrade „Meša Selimović“:

– Objavljivanjem fotografija pasoša studenata Lazara i Luke Stojakovića i insinuacijama kako „studentske proteste predvode Hrvati“, „novinar“ „Novosti“ ali i glavni urednik tog lista Milorad Vučelić, pored niza krivičnih dela – neovlašćeno objavljivanje tuđih ličnih podataka; izazivanje rasne i verske netrpeljivosti; kao i ugrožavanje lične bezbednosti – pogazili su i sve moralne zakone i principe do kojih je i Selimović i te kako držao!

Stoga je, po Milenkoviću, učestvovanje u bilo čemu što rade „ovakve“ „Novosti“ ravno (prećutnoj) kolaboraciji s režimom, s tim što napominje da svako sudi o sopstvenom moralu:

– „Argument“ da se to radi „zbog Meše“ pada u vodu – pošto sam siguran da bi i sam Selimović isto postupio: „Dužnost mi je bila da ovo učinim, a biće mi dužnost da učinim i više. Ako ne zaštitimo pravdu, pravde neće biti!“ (M.Selimović, „Derviš i smrt“) – zaključio je Nebojša Milenković.

Taj post književni kritičar i profesor Filološkog fakulteta autor Tihomir Brajović dočekao je s odobravanjem, i rečima da „bojkotuje već 30 godina“. Otkrio je da su ga, uprkos tome, zvali da bude u žiriju, ali da su „rezignirali“.

Ovu nagradu bojkotuje više od 30 godina, kako je navela, i Tatjana Rosić, teoretičarka književnosti i profesorka, dodavši da kad je to priznanje posredi u pitanju je „čista manipulacija simboličkim kapitalom i korupcija te na kraju zloupotreba Mešinog imena“…

Nagrada Meša Selimović Foto:FoNet/Milica Vučković

Podsetimo, dnevni list „Novosti“, čiji je glavni i odgovorni urednik Milorad Vučelić još od 2017. godine, objavio je fotografije pasoša braće Lazara i Luke Stojakovića, studenata koji učestvuju u blokadama fakulteta. U naslovu, ovaj dnevnik je izneo tvrdnju da „Hrvati predvode proteste“. Komentarišući čin „Novosti“ advokat Stefan Ćorda istakao je za Nova.rs da takvo postupanje medija „prelazi granice profesionalne etike i zakonskih normi“, kao i da im zbog toga „preti zatvor„.

Ko je sve dobio „Mešu“

A „Meša Selimović“ je godišnje književno priznanje koje dodeljuje dnevni list „Večernje novosti“, uz podršku Udruženja izdavača i knjižara Srbije. Nagrada je ustanovljena 1988. godine. Sastoji se od reljefa sa likom Meše Selimovića, rada akademskog umetnika Miroslava D. Savića, povelje i novčanog iznosa. Važi za jednu od naših najuglednijih i najdemokratskijih nagrada, s obzirom da u izboru laureata učestvuje na desetine književnih kritičara.

Vladimir Pištalo sa Mešom, Foto: Goran Srdanov/Nova.rs

Poslednji dobitnik „Meše“ za 2023. jeste Selimir Radulović za zbirku poezije „Zapis na stubu, jerusalimskom“, a prethodnih godina nagradom su ovenčani Nebojša Lapčević takođe za zbirku poezije „Filatelist“, Vesna Kapor za roman „Nebo, tako duboko“, Igor Marojević za „Ostatke sveta“ i Vladimir Pištalo za zbirku eseja „Značenje džokera“.

Vesna Kapor sa Mešom Foto:Mateja Stanisavljevic/ATAImages

Od kad je pre 36 godina ustanovljena laureati su bili i Dubravka Ugrešić, Milorad Pavić (prvi dobitnici), Slobodan Selenić, Svetlana Velmar Janković, Radoslav Bratić, Ivan V. Lalić, Radoslav Petković, Dobrica Ćosić, Goran Petrović, Dobrilo Nenadić…

Laureat priznanja, po tradiciji, biva otkriven u drugoj polovini februara.

Bonus video: Studenti

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare