Kad prestane ta igra skrivača, kad se u ime Ministarstva neko potpiše s funkcijom, imenom i prezimenom, kad uz to priloži i stručne recenzije, spreman sam na diskusiju, kaže istoričar Ivo Goldštajn, reagujući na saopštenje Ministarstva kulture Srbije u kom se navodi da njegovo "otkriće" u knjizi o Jasenovcu "nemalom broju stručnjaka liči na istorijski revizionizam", a da se on sam "na zlonameran način bavi rezultatima Konkursa za otkup publikacija za biblioteke za 2020. godinu".
Odluka da se sa liste komisije Ministarstva kulture za otkup publikacija za biblioteke u Srbiji izbace tri istoriografske knjige, „Jasenovac“ Ive Goldštajna (Akademska knjiga), „Mitovi srpske istorije“ Dejana Ristića (Vukotić media) i „Etničko čišćenje“ Vladimira Petrovića (Arhipelag) izazvala je buru i brojne polemike u javnosti. U medijima se tim povodom oglasio i istoričar Ivo Goldštajn i, govoreći o odluci da se njegova knjiga izbaci sa liste, ocenio da bi svakom „neopterećenom čitaocu“ moralo da bude jasno da ona nije „utemeljena na dobroj kulturnoj politici“, te da bi jedini problem sa otkupom mogao da bude njegova tvrdnja da je u Jasenovcu stradalo manje od 700.000 ljudi, što je brojka prihvaćena u delu srpske javnosti.
Na Goldštajnove istupe u javnosti, Ministarstvo je reagovalo saopštenjem u kojem se navodi da se ovaj istoričar „na zlonameran način bavi rezultatima konkursa za otkup knjiga“, te da njegovo „ingeniozno otkriće“ u knjizi o Jasenovcu „nemalom broju stručnjaka liči na istorijski revizionizam“ i da „ako u narednim godinama i brojnije recenzije eminentnih srpskih stručnjaka i istorijska nauka u celini daju za pravo čudnim Goldštajnovim tezama, onda neće biti prepreka ni za otkup i finansiranje“.
– Teško je komentarisati novo saopštenje Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije, jer, za razliku od prethodnog, od dva dana ranije, koje potpisuje pomoćnica ministra Ivana Dedić, ovo potpisuje samo „Pres služba“ Ministarstva. Dakle, nema imena. Ministarstvo čeka „ocene i relevantne recenzije srpskih istoričara koji se temom genocida nad Srbima u NDH bave duže nego Ivo Goldštajn da bi se njegovo delo ‘Jasenovac’ uklopilo u kriterijume po kojima se biraju knjige koje su vredne i predstavljaju doprinos kulturi i nauci“. Voleo bih znati koji su to istoričari „koji se temom genocida nad Srbima u NDH“ bave duže nego ja i koji su se sad setili, godinu i po dana nakon što je knjiga izašla, da napišu recenziju? Osim toga, kad bi i istinita bila tvrdnja da se ti neimenovani stručnjaci Jasenovcem bave duže od mene (u što imam pravo sumnjati), kako neko može zaključiti da samim tim oni poznaju povijest Jasenovca bolje od mene? No, već i prije negoli su te recenzije neimenovanih istoričara stigle, Pres služba Ministarstva kulture zna da su moje teze „čudne“, tvrdi da postoji „nemali broj stručnjaka“ kojima moje teze „liče na istorijski revizionizam“. No, i opet, od tog „nemalog broja stručnjaka“ Pres služba ne navodi nijedno ime – kaže Goldštajn.
Goldštajn je naveo i da ne želi da diskutuje o knjizi sa nepotpisanim državnim službenicima i stručnjacima.
– Dakle, kad prestane ta igra skrivača, kad se u ime Ministarstva neko potpiše s funkcijom, imenom i prezimenom, kad uz to priloži i stručne recenzije koje će neko potpisati imenom i prezimenom, spreman sam na diskusiju. Ovako samo traćim svoje vrijeme – zaključio je Goldštajn.
Dr Ivo Godštajn profesor je istorije na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, gde pored vizantijske i istorije Hrvatske u srednjem veku predaje i hrvatsku istoriju 20. veka, a autor je više od 20 knjiga i više od 200 naučnih i stručnih radova objavljenih u zemlji i inostranstvu.
Niz knjiga posvećenih istoriji Hrvatske u 20. veku započeo je „Holokaustom u Zagrebu“ (2001), napisanom zajedno sa ocem Slavkom, sa kojim je napisao i „Jasenovac i Blajburg nisu isto“ (2011). O ovom periodu istorije objavio je i knjige „Židovi u Zagrebu 1918-1941“ (2004), „Zagreb 1941 – 1945“ (2011), trotomnu „Povijest Hrvatske 1945-2011“ (2011), te monografiju „Tito“ (2015). Knjiga „Jasenovac“ objavljena je u Hrvatskoj (2018), a prošle godine i u Srbiji.
Recenzenti izdanja „Jasenovca“ u Srbiji su istoričarke Dubravka Stojanović i Latinka Perović, a Bora Babić iz „Akademske knjige“ istakla je da su podaci o broju žrtava koje je izneo Goldštajn u njegovoj knjizi slični podacima koji se mogu pročitati na sajtu Muzeja žrtava genocida u Beogradu, te da za godinu dana, od kako je knjiga objavljena kod nas, „nijedan srpski istoričar nije napisao negativnu recenziju“.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare