Dela iz pera priznatih svetskih pisaca Rosa Velforda, Roksane Jendžejevske-Vrubel, Tuve Janson, Ejdur Ave Olfasdotir i Emili Ostin samo su neki od aduta izdavačke kuće Odiseja na predstojećem Sajmu.
Sajam knjiga, 65. po redu, biće svečano otvoren u nedelju, 23. oktobra, a jedan od brojnih izlagača koji će se predstaviti tokom manifestacije jeste i izdavačka kuća Odiseja.
Serijal tekstova u kojima na Kulturnoj rubrici portala Nova.rs već danima predstavljamo ponudu izdavačkih kuća za Sajam, koje i našim čitaocima daruju knjige, nastavljamo i adutima, ali i poklonima Odiseje.
Izdavačka kuća Odiseja iz Beograda je za ovogodišnji Sajam knjiga, koji će trajati do 30. oktobra, čitaocima pripremila nekoliko novih izdanja za decu i odrasle.
Najmlađe čitaoce Odiseja upoznaje sa popularnim autorima iz inostranstva koji ranije nisu prevođeni na srpski jezik. U pitanju su Ros Velford, čuveni britanski pisac za decu i njegov roman prvenac „Kako sam putovao kroz vreme sa hrčkom“ koji je odmah po objavljivanju ušao u uži izbor za brojne nagrade, među kojima su i prestižna priznanja Kosta i Voterstoun.
Glavni junak romana „Kako sam putovao kroz vreme sa hrčkom“ Al dobija instrukcije od oca u vezi sa vremeplovnom mašinom i ima jasan zadatak: mora da se vrati u određeno vreme u prošlosti, na tačno određeno mesto, kako bi sprečio očevu smrt. No, putovanje kroz vreme nije „mačji kašalj“ i zahteva znanje iz oblasti koje su na prvi pogled isuviše komplikovane za dvanaestogodišnjaka. Velford, međutim, kroz glas Alovog oca, naučnika i pronalazača, uspeva čitaocima da približi osnove kvantne fizike i teorije relativiteta, i to ne samo na razumljiv već i na zabavan način. Prateći očeva uputstva, Al postiže nešto što se čini nemogućim: vraća se u prošlost i pritom uspeva da to utaji.
Odiseja će predstaviti i čuvenu, višestruko nagrađivanu poljsku autorku Roksanu Jendžejevsku-Vrubel, autorku više od 40 knjiga za decu. Novo delo jeste zbirka priča pod nazivom „Sedam veličanstvenih“ koja koristi kalupe dobro poznatih bajki, transformiše ih u moderan diskurs i obraća se savremenoj deci, skrećući pažnju na njihove svakodnevne probleme. Snežana beži od kuće zbog nerealnih standarda lepote svog kraljevstva; zlobni vuk osnovac maltretira svoje vršnjake jariće; Zlatokosa je poznata širom sveta, ali strašno usamljena; tri praseta ubeđuju vuka da kupi gomilu nepotrebnih stvari; majka se zbog silnih poslova ponekad oseća kao Pepeljuga… Ove moderne bajke skreću pažnju na razliku između onoga što je u životu zaista važno i površnih, prolaznih trendova i uči nas da budemo najbolja moguća verzija sebe.
Svi koji vole Tuve Janson obradovaće se jer baš za 65. Sajam knjiga stiže novi roman ove autorke – „Iskrena varalica“, koji se smatra jedan od njenih najboljih dela za odrasle. U pitanju je priča o dve neobične žene o kojima priča celo snegom zavejano selo. Katri je čudakinja žutih očiju koja živi sa mlađim bratom i psom bez imena. Ne veruje u služenje „belim“ lažima na kojima počiva moderno društvo i vidi pravi uzrok svakog problema. Ana, ostarela ilustratorka knjiga za decu, njena je direktna suprotnost – prilično povučena ali cenjena meštanka. Ana stanuje u ogromnoj kući i izlazi tek kad sneg počne da se topi kako bi slikala šumu. Ana poseduje nešto što Katri želi, a kako bi to dobila, preuzeće kontrolu nad Aninim životom i domaćinstvom. Proleće se bliži i uskoro će otkriti zemlju prekrivenu snegom, kao i pravo lice iskrene varalice.
Čitaoci će imati priliku da se upoznaju sa književnošću zemalja koja se retko prevodi na srpski jezik – Islanda i Finske. Odiseja predstavlja islandsku autorku Ejdur Avu Olfasdotir i njen roman „Hotel tišina“ – dirljivu priču o čoveku koji odlučuje da otputuje u zemlju razrušenu ratom kako bi okončao svoj život, ali tamo zapravo nalazi smisao svog postojanja. Takođe, i finskog humoristu Miku Nousiainena čiji je roman „Renoviranje života“ duhovita priča koja poručuje da je sasvim prihvatljivo da u životu ponekad ne ide sve onako kako smo zamislili ili kako se to od nas očekuje.
Još jedna nova autorka sa kojom će se čitaoci upoznati na Sajmu knjiga jeste kanadska književnica Emili Ostin čiji roman prvenac „Svi u ovoj prostoriji će jednog dana umreti“ osvaja čitaoce širom sveta. Glavna junakinja romana Gilda ne prestaje da razmišlja o smrti. U očajničkoj potrebi da obuzda svoj anksiozni um i sredi odnose sa porodicom, odlučuje da krene na besplatnu terapiju u lokalnoj katoličkoj crkvi o kojoj saznaje s flajera koji dobija na ulici. Pri dolasku je pozdravlja otac Džef koji pretpostavlja da je došla na intervju za posao. Gildi je neprijatno da prizna zbog čega je zaista tu i dobija posao nedavno preminule sekretarice Grejs.
U trenucima pauze između pokušaja da zapamti reči katoličke mise, skrivanja činjenice da ima devojku i pravljenja tornja od prljavih sudova u stanu koji se raspada, Gilda se preko crkvenog mejla upušta u prepisku sa Grejsinom starom prijateljicom. Nema srca da ignoriše ljubaznu staricu koja uporno piše, ali nema snage ni da joj saopšti tužnu vest. Očajna predstavlja se kao Grejs i odgovara na mejl. Ali kad policija otkrije sumnjive okolnosti Grejsine smrti, Gilda će biti primorana da otkrije istinu o sebi.
Prvih šestoro čitalaca koji pošalju mejl na adresu [email protected] dobiće na poklon knjige izdavačke kuće Odiseja i to „Kako sam putovao kroz vreme sa hrčkom“, „Sedam veličanstvenih“, „Iskrena varalica“, „Hotel tišina“, „Renoviranje života“ i „Svi u ovoj prostoriji će jednog dana umreti“.
Bonus video: Beogradske adrese srpskih pisaca