Trupa „Berlin balet kompani“ izvela je u petak i sinoć u "Dorćol placu" performans "Sirenin klub". Snimak izvođenja od subote ekskluzivno pogledajte na portalu Nova.rs.
„Sirenin klub“ predstavlja jedinstvenu fuziju klasičnog baleta i tehno muzike, a autorski ga potpisuju koreografi Aleksandar Abdukarimov, Aršak Galumian i Oleksandr Špak, koji su udružili snage sa Markom Nastićem, jednim od najpopularnijih regionalnih di-džejeva.
Koreografski tim kaže da je saradnja sa Markom Nastićem došla zahvaljujći „Dorćol placu“.
– U startu zaista nismo znali za Marka. Pitali smo Miloša, koji je već organizovao brojne žurke elektronske muzike, da nam preporuči nekoga ko bi učestvovao u projektu fuzije baleta i tehno muzike. On nas je upoznao sa Markom Nastićem, s kojim je veliko zadovoljstvo raditi, jer ima veliko znanje o muzici. Imamo jako dobru saradnju. Marko nam je prvo poslao nešto od muzike koja nije bila završena, ali je imala strukturu, a mi smo onda radili na koreografiji, i pokušavali da vidimo kako ta muzika ide s pokretom. Pokušavali smo da utvrdimo korake koje će u “Sireninom klubu” izvoditi sedam igrača…
Marko Nastić je tekođe veoma zadovoljan neobičnom saradnjom.
„Veoma mi se svidela ova saradnja, nadam se da ćemo biti rasprodati. Radujem se ovom novom projektu, super je ekipa i ovo je nešto sasvim novo za mene“, rekao je Nastić, dodajući da mu se izuzetno svidelo da eksperimentiše.
Koreografski trio kaže za Novu da je igra u suštini refleksija muzike, “vrsta transfera između muzike i pokreta”.
– Ako živiš u Berlinu, znaš da je tehno muzika deo DNK kulture grada, praktično mejnstrim. Želeli smo da probamo da ne koristimo muziku, koja je prisutna u klasičnom baletu, već da to bude glas mlade generacije, a tehno muzika to jeste. Naša tela su veoma fleksibilna, sposobni smo da uradimo sve. I kad radiš sa ritmom i dinamikom, koristiš eleganciju i različite oblike tela koji su rezultat časova i časova vežbe. I još kada stvaraš sa ovakvom muzikom, gde se menjaju dinamika i melodija – to je neverovatno. Upoznaješ muziku na drugačiji način, jer je doživljavaš vizuelno. Zanimljivo je to istraživanje – kažu autori.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare