Foto:Promo

Završna konferencija "Kulturni nexus: Zajedničko oblikovanje budućnosti" u okviru projekta Kultura za demokratiju biće održana od 22. do 24. maja u Hotelui Ambasador u Nišu, saopštio je Hartefakt fond.

Projekat Kultura za demokratiju (CfD) je prva sveobuhvatna, dugoročna inicijativa u oblasti kulture i umetnosti u Srbiji, koju je inicirala i podržala Vlada Švajcarske. Tom inicijativom Švajcarska agencija za razvoj i saradnju (SDC) čuva i proširuje društvenu sferu u kojoj se neguju različite demokratske vrednosti, podstiče međukulturni dijalog i promoviše tolerancija.

CfD projekat popunjava značajnu prazninu u podršci nezavisnim kulturnim akterima i koristi vitalnost nezavisnog i dinamičnog kulturnog sektora u Srbiji kako bi se poboljšala socijalna kohezija i tolerancija unutar lokalnih zajednica, naglašavajući ne samo umetničku produkciju već i razmenu znanja i iskustava, te međusobno učenje.

S obzirom da se prva faza projekta bliži kraju, i to nakon tri godine tokom kojih je CfD pružio, kroz različite mehanizme, podršku nezavisnoj kulturnoj sceni u Srbiji (podržana 83 kulturna i umetnička projekta) na konferenciji „Kulturni nexus: Zajedničko oblikovanje budućnosti“ u Nišu, koja počinje sutra podvući će se crta i odrediti dalji ciljevi.

Andrej Nosov Foto: Promo/Narodno pozorište u Beogradu

Biće organizovane sesije i diskusije, rasvetliće se najbolji primeri iz dosadašnje prakse, uz podsticaj na saradnju i razmišljanje o budućim strategijama. Već 23. maja od 10 časova prisutnima će se obratiti Richard Kohli, direktor Švajcarske agencije za razvoj i saradnju u Srbiji i Andrej Nosov, direktor Fondacije Hartefakt, nakon čega će uslediti panel diskusija „Mladi i umetnost / Da li ih zasta poznajemo“. Ovaj panel mapiraće kulturne i umetničke potrebe mladih ljudi i umetnika u razvoju u Srbiji. Fokus će biti na uspešnim komunikacijskim strategijama za poboljšanje učešća mladih i njihovog angažovanja. Istražiće se efikasnost različitih aktivnosti podržanih projekata u aktivnom uključivanju mladih. Istovremeno, diskusija će se baviti potrebama mladih umetnika, ispitujući da li ih postojeći mehanizmi podrške adekvatno osnažuju da slobodno stvaraju i budu vidljivi. Panel, čiji će moderator biti Patrik Lazić, kritički će se osvrnuti i na postojeće pristupe i istražiti potencijalne strategije za negovanje inkluzivnijeg okruženja koje podržava umetničku i kulturnu produkciju koja rezonuje s mladima i aktivno ih uključuje. U panelu će učestvovati: Predrag Stamenković (Mezanin), Maja Suša (Akademska Scena), Kaća Dimitrijević (AKC Gnezdo) i Jovana Avramović, rediteljka i učesnica u programu „Interakcije“.

Patrik Lazić, reditelj, intervju, predstava Kamen, BDP
Patrik Lazić Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Potom će biti organizovana panel diskusija „Kretanje kroz svet umetnosti sa marginalizovane pozicije“, koja će se fokusirati na ukrštanje rodnih pitanja i umetnosti, posebno ispitujući ulogu i zastupljenost žena u kulturnom sistemu. Razgovaraće se o izazovima s kojima se umetnice suočavaju u sticanju priznanja i ravnopravnosti unutar umetničke zajednice i proceniće efikasnost postojećih struktura podrške ženama u kreativnim industrijama.

Neka od ključnih pitanja panela koji če moderirati Jasmina Lazović su – Kako možemo bolje podržati i osnažiti žene ili one koje dolaze iz drugih ranjivih grupa u umetnosti, posebno na lokalnom nivou? Koje su strategije najefikasnije u uklanjanju rodnog jaza? Kako kulturni i umetnički sektor stoji u odnosu na druge u smislu pružanja jednakih mogućnosti za žene? U diskusiji će učestvovati: Marija Virijević (Centar za devojke), Minja Bogavac (Reflektor teatar) i Marija Božić (Pobunjene čitateljke).

Minja Bogavac Foto:FoNet/Milica Vučković

Nevena Negojević će zatim predstaviti projekat „Kultura za demokratiju“, a onda slede grupne sesije, koje će moderirati Mario Mazić i Ivana Cvetković Bajrović. Posle plenarne sesije, odnosno izvođenja zaključaka i zatvaranja konferencije, dan kasnije, odnosno 24. maja od 13 sati biće organizovana prezentacija grantija Centar za devojke, odnosno javni performans Žensko groblje.

Bonus video: Minja Bogavac

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare