Foto: Promo

Pod sloganom "Zaokret" u Muzeju primenjene umetnosti tradicionalnom dodelom nagrada otvoren je 44. Salon arhitekture koji će trajati do 30. aprila.

Žiri, u čijem sastavu su arhitekti Zoran Dmitrović, Dubravka Ðukanović, Slaviša Kondić i Iva Čukić, kome se priključila gošća iz Londona, arhitekta Diana Dina, dodelio je prvi put dva Gran prija Salona.

Jedan je pripao Ljubici Arsić za projekat „Kuća od konoplje, Homoljske planine“, dok je drugi dodeljen Kseniji Petovar, Danijeli Milovanović Rodić, Mariji Maruni, Siniši Trkulji, Jasmini Ðokić, Ani Graovac, Mirjani Drenovak Ivanović, Kseniji Radovanović i Ljubici Slavković za publikaciju „U potrazi za javnim interesom: Dometi urbanizma 2022“.

Izložbu koja će trajati do kraja aprila, otvorile su zajedno v.d. direktora MPU Dubravka Ðukanović, direktorka Republičkog zavoda za zaštitu spomenika Maja Lalić, suosnivač Ženskog arhitektonskog društva i predsednica organizacije „Mikser“.

Foto: Promo

Salon arhitekture posvećen je aktivnom odnosu prema savremenim tokovima arhitektonskog oblikovanja i delovanja u kontekstu aktuelnih društvenih, ekonomskih i klimatskih izazova. U cilju uključivanja različitih perspektiva i šireg promišljanja o ulozi i poziciji struke danas, koncept predstojećeg Salona je osmišljen kroz saradnju Muzeja primenjene umetnosti sa timovima Ženskog arhitektonskog društva (ŽAD) i projekta PreSalona, posvećenog umrežavanju i razmeni iskustava u nastavnom procesu četiri fakulteta arhitekture i dizajna. Osim što daje sveobuhvatan prikaz savremene nacionalne produkcije, Salon je i platforma za intenzivnu razmenu misli, ideja i praksi oko centralne problemske teme „Zaokret“.

Foto: Promo

Žiri 44. Salona arhitekture, od 330 radova koji su prijavljeni na konkurs, izabrao je 97 radova za izlaganje i rasporedio ih u kategorije; Arhitektura, 20 radova; Urbanizam, 2 rada; Zaštita graditeljskog nasleđa, 8 radova; Virtuelna arhitektura, 2 rada; Enterijer, 8 radova; Eksperiment i istraživanje, 18 radova; Publikacije, 11 i Arhitektonska kritika, 1.

Svojevrstan zaokret organizatori Salona su učinili uvođenjem kategorija Zaštita graditeljskog nasleđa i Virtuelna arhitektura – kao polovima tradicionalnog i savremenog, kao i promenom uslova konkurisanja koja ohrabruje eksperimentalne, istraživačke i studentske radove. Izvan konkurencije za nagrade je 10 konkursnih projekata i 17 studentskih radova. Među učesnicima ima autora iz Srbije, Republike Srpske, Slovenije, Hrvatske i Crne Gore.

Foto: Promo

Na ovogodišnjem Salonu, na svečanosti (14. aprila) prvi put biće uručena nagrada „Jelisaveta Načić“, koju je ustanovilo Žensko arhitektonsko društvo i koja će se dodeljivati i narednih godina. Prateći program donosi niz zanimljivih tema, događaja, gostiju i izložbi. Paneli, radionice i predavanja održavaće se utorkom i četvrtkom od 18 sati. Stručna vođenja kroz izložbu biće sredom u 18 sati i subotom u 13 sati.

U sklopu ovogodišnje koncepcije ŽAD je osmislio anketu na koju učesnici i drugi akteri iz struke mogu anonimno da odgovore i tako daju svoj doprinos izložbi i istraživanju. Zajedno sa učesnicima Salona, ali i širom arhitektonskom zajednicom, tragaće se za odgovorima na pitanja: kakva bi trebalo da bude, a koja je aktuelna društvena uloga arhitektonske i urbanističke struke u Srbiji; kako se arhitekti odnose prema činjenici da je dugoročno strateško promišljanje izgradnje društva kroz prizmu zajedničkog interesa i dobrobiti izgubilo primat u korist tržišno orijentisane arhitekture; prepoznaje li se potreba za zaokretom ka vrednovanju stručnih doprinosa u domenima održivosti, cirkularnosti, društvene inkluzivnosti i odgovornosti ili je percepcija uspeha struke zasnovana isključivo na komercijalnoj vrednosti arhitektonskog proizvoda…

Bonus video: Novo čudo tehnologije i arhitekture  

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar