Svečanom ceremonijom i proglašenjem dobitnika nagrada u Dečjem pozorištu Subotica, zatvoren je 29. Međunarodni festival pozorišta za decu.
Žiri u sastavu Marijana Petrović (Srbija) – predsednik, Kliodna Nunan (Irska) i Viktor Ljvovič Šrajman (Izrael, Rusija), Gran Pri Festivala za najbolju predstavu u celini dodelio je predstavi „Pepeljuga“ u režiji Luane Gramegna, italijanskog Pozorišta Zakes.
– Maštovita snažna predstava sa tačnim rediteljskim rešenjima. Sve komponente predstave: igra glumaca, koreografija, muzika, scenografija, lutke, svetlo su isprepletani, nadopunjuju se. Usaglašeni su, jedinstveni, potčinjeni rediteljskoj zamisli. Predstava je čvrsto jedinstvo svih scenskih komponenata – harmonija sinergije. Disciplina, umetnost animacije, plastika tela, koncentracija i gluma izvođača stvorili su snažnu scensku magiju koja potresa – obrazloženje je žirija.
Specijalna nagrada za originalnost i fantaziju dodeljena je predstavi Tamare Kučinović – „Vuk sa mirisom bobica“ Dječijeg pozorišta Republike Srpske.
– Ovo delo bavi se strahovima mnogih mladih ljudi koji stupaju u svet odraslih. Bila bi prava sreća kad bismo svi dobili onoliko brige, strpljenja i podrške koliko je glavni lik dobio od čopora. Jake metafore o životu, izolovanosti, patnji i depresiji, za koje je rešenje briga za ljude, su u ovoj predstavi izvrsne – stoji u obrazloženju žirija koje je pročitala Nunan.
Tamara Kučinović se zahvalila na nagradi i rekla:
– Užasno je važno da mladima krenemo vrlo glasno govoriti o životu, sa apsolutno svim njegovim bojama – i tamnim i svjetlim, i da se ne bojimo toga jer djeca su toga gladna.
Nagrada za najbolju režiju dodeljena je Luani Gramegna, za režiju predstave „Pepeljuga“ u izvođenju Pozorišta Zakes iz Italije. Za najbolju scenografiju nagrađena je Isa Soto, za predstavu „Nove cipele“ pozorišta Tjan Gombau – Nacrtani čovek iz Španije. Mariane Berthault nagrađena je za najbolju originalnu muziku u francuskoj predstavi „SCOOOOOTCH!“.
Nagrada za najbolje estetsko i tehnološko rešenje lutaka dodeljena je Isi Soto za predstvu „Nove cipele“ španskog pozorišta Tjan Gombau – Nacrtani čovek.
Pet ravnopravnih nagrada za glumačko/animatorsko majstorstvo dodeljuju se: predstavi „Pepeljuga“ Pozorišta Zakes iz Italije – Gianluca Gabriele, Amalia Ruocco i Enrica Zampetti za timski rad; Predstavi „Princeza Ruža i začarani orao“ Pozorišne kuće Tik Tak Nto iz Grčke – Argiro Tamvakou, Athina Velimvasaki, Chris Kapenis za timski rad; predstavi „Priča o metli“ u izvođenju Bon Puppet pozorišta iz Indonezije – Riyanti Wisnu Setyorini Putri, Mohammad Farras Togu Simanjuntak, Reisky Monita za timski rad; Tian Gombau za ulogu u predstavi „Nove cipele“ pozorišta Tjan Gombau – Nacrtani čovek iz Španije; Szilárdu Zádori za ulogu u predstavi „San vile Mol“ Lutkarskog pozorišta Harlekin iz Mađarske.
Mladi žiri 29. Međunarodnog festivala pozorišta za decu u sastavu: Nika Vizin, Nađa Berecki, Iva Francišković, Mila Popov i Relja Miković, dodelio je nagradu za najbolju predstavu ostvarenju „Devojčica sa šibicama“ u režiji Sonje Petrović u izvođenju Pozorišta mladih Novi Sad, Festivala ekološkog pozorišta za decu i mlade i Udruženja „Sloboda nema cenu“.
Mladi žiri pohvalio je i predstavu „Pepeljuga“ „zbog vrhunske scenografije koja nam pomaže da doživimo predstavu“.
U petak je, na Sceni „Jadran“ Narodnog pozorišta, odigrana poslednja predstava u takmičarskom programu festivala, „Devojčica sa šibicama“. Predstava je zasnovana na bajki o devojčici koja u noći uoči Nove godine luta ulicama pokušavajući da proda šibice, ali joj to ne uspeva. Ovaj autorski projekat govori o sudbini zaboravljene i nevoljene dece sa ulice koja su žrtve trafikinga, a od kojih se društvo udaljava paralelno sa kolektivnim gubitkom osećaja empatije.
U glavnom programu odigrano je 14 predstava za decu iz celog sveta, po izboru selektora festivala, profesora dr Zorana Đerića. Nagrade za životno delo „Mali princ“, za izuzetan doprinos razvoju kulture i scenske umetnosti za decu, uručene su na otvaranju festivala glumici Marijani Petrović i Viktoru Šrajmanu – ruskom i izraelskom pozorišnom reditelju, glumcu, pedagogu, kritičaru, i jednom od vodećih stručnjaka u oblasti pozorišta lutaka.
Međunarodni forum za istraživanje pozorišne umetnosti za decu i mlade u Subotici od 19. do 22. septembra okupio je teoretičare i pozorišne istraživače iz 11 zemalja. Bogat prateći program festivala činili su i brojne izložbe, radionice, promocije knjiga, filmovi i predstave van takmičarskog programa.
Bonus video: Klara Hrvanović i Radivoje Raša Andrić: Voleli bismo da vidimo decu u bioskopima