“Uz puno poštovanje argumenta da je Ministarstvu kulture i informisanja nejasan moj apel za zaštitu Filmskog centra Srbije (FCS) i filmske industrije, a pošto Ministarstvo nikada nije stalo iza radnika u kulturi, probaću da odgovorim samo činjenicama, ne ulazeći u prostački jezik koji je verovatno deo nekog predizbornog programa”, navela je Jelena Trivan, predsednica Upravnog odbora Filmskog centra Srbije u odgovoru na današnje saopštenje Ministarstva kulture.
Iz Ministarstva kulture reagovali su ranije danas saopštenjem nakon gostovanja Jelene Trivan na „jednoj od TV stanica“ sa nacionalnom frekvencijom, smatrajući da se ona „obuzeta čudnom jarošću, bacala drvljem i kamenjem“ na to ministarstvo zbog „smanjivanja budžeta Filmskog centra Srbije“ i ocenivši njen nastup „neukim i bahatim“, navodeći da je FCS „upravo za vreme trenutnog saziva Ministarstva kulture ostvario najveći budžet u svojoj istoriji, u iznosu od 1,2 milijarde dinara u 2019. godini“.
Međutim, u odgovoru Ministarstvu, Jelena Trivan iznosi drugačije podatke.
„Za prethodnu 2019. godinu Ministarstvo kulture predložilo je smanjenje budžeta FCS za više od 500 miliona dinara, koji smo uspeli da vratimo na pređašnji nivo samo zahvaljujući reakciji Upravnog odbora i Ministarstva finansija. U decembru kada, čini mi se, u Ministarstvu kulture i informisanja još nije vladala epidemija virusa korona, budžet FCS smanjen je za 12 odsto, odnosno za 146,036 miliona dinara, a dospele obaveze u visini od 253,551 miliona dinara nisu prebačene na naš račun, što je izazvalo veliko nezadovoljstvo filmadžija kojima nisu isplaćene obaveze po ugovoru”, navodi se u odgovoru Jelene Trivan.
Ona ističe da je stav Ministarstva bio da bi trebalo „skinuti sredstva sa međunarodne saradnje, iako su se naši filmovi spremali za nastup na međunarodnim festivalima, pa je FCS naše predstavljanje na Berlinskom festivalu pokrio, iako je Ministarstvo ta sredstva ukinulo“.
Predsednica UO FCS navodi da je, nakon što je ova ustanova smanjila budžet za petinu na zahtev Ministarstva, ali da ih je potom „Ministarstvo samoinicijativno dodatno kaznilo“.
„Solidarno sa svim institucijama kulture smanjili smo budžet FCS za 20 odsto, odnosno za 214 miliona dinara, koliko je Ministarstvo tražilo, da bi Ministarstvo samoinicijativno dodatno kaznilo FCS umanjenjem budžeta za još 72,262 miliona dinara. Nakon toga, odgovorno Ministarstvo se dosetilo da je zaboravilo da opredeli sredstva za honorarce Narodnog pozorišta, pa su smislili da to, verovali ili ne, bude plaćeno iz budžeta FCS. Jednom rečju, ako se bahatost i jarost zove borba za interese filmske industrije za šta smo postavljeni, molimo Ministarstvo kulture da krene da se bori za interese ljudi u kulturi, makar za isto bili optuženi“, navodi Jelena Trivan u odgovoru.
Ona je pozvala Ministarstvo da podatke koje je iznelo predstavi i filmadžijama i dodala da su „dosadašnja ulaganja isključivo rezultat napora premijerke i Vlade Srbije“.
„Ako ministar veruje da Grupacija za kinematografiju Privredne komore Srbije podržava da esnaf ide unazad i bude slepo crevo države, neka proba da sa ovim podacima izađe pred filmadžije i kaže da bahati UO i Jelena Trivan hoće da zaštite filmsku industriju, zbog čega će uvredama i još manjim budžetom biti kažnjeni. A dosadašnja ulaganja u film jedino i isključivo su rezultat napora premijerke i Vlade Republike Srbije da vrate srpski film na mesto koje mu pripada, i to uz stalne opstrukcije nadležnog Ministarstva“, piše Jelena Trivan.
Ona je dodala i da „nijednoj državnoj instituciji, a kamoli Ministarstvu kulture i informisanja ne dolikuje ovakav način komunikacije“ i istakla da ne želi da dalje učestvuje „u ovom nepristojnom performansu i besramnoj polemici“.
„Molim Ministarstvo kulture da me demantuje tako što će vratiti oduzeta sredstva na račun FCS. Moja borba je principijelna i u njoj nema ničeg ličnog, pošto nisam deo filmskog esnafa da bih se spuštala na lični nivo i vređanja samo zato što obavljam svoj posao“, zaključuje Jelena Trivan.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare