Portreti britanskih kraljica od Marije I do Elizabete II iz privatnih kolekcija, među kojima i čuveni Vorholov iz 1985, kao i brojni dragoceni predmeti, rukopisi i povezi, biće prikazani javnosti povodom proslave platinastog jubileja - 70 godina vladavine kraljice Elizabeta Druge.
Portret Elizabete I iz Armade, u znak sećanja na neuspelu invaziju Španije na Englesku 1588. godine i retka savremena slika Marije I su među najvažnijim delima besplatne izložbe o sedam kraljica Velike Britanije koja se održava u londonskoj aukcijskoj kući Sotbi od 28. maja do 15. juna.
Biće izloženo oko 50 skupocenih tijara koje su pozajmile britanske i evropske aristokratske kuće, prikazujući istoriju veličanstvenog nakita od kasnog 18. veka kada su ga u dvorsku modu uveli Napoleon Bonaparta i carica Žozefina. Uključuje impresivnu dijamantsku tijaru iz 1880-ih, sa kitnjastim svicima i lisnatim detaljima, kao i izuzetan tirkizni kabošon i dijamantsku tijaru od Van Cleef & Arpels iz 1960-ih.
Izložbe su deo umetničkog festivala Sotbija, partnera jubilarnog takmičenja, u saradnji sa proizvođačem luksuznih automobila Aston Martin.
Na izložbi retkih rukopisa biće prikazana smrtna presuda Tomasa Persija, sedmog grofa od Nortamberlenda, koju je potpisala Elizabeta I i koja je zapečaćena njenim tajnim pečatom, koji se pozajmljuje iz zamka Alnvik, piše „Gardijan“.
Grupa od tri kraljevska poveza za Elizabetu I, kraljicu Anu i Elizabetu II biće pozajmljena iz biblioteke Vormsli. Ovo uključuje povez nadbiskupa Metjua Parkera za Elizabetu I sa njenim grbom na koricama, izvezenu Bibliju srebrnim i zlatnim nitima sa krunisanim inicijalima kraljice Ane na koricama i fino uvezanu krunisanu Bibliju za Elizabetu II, jednu od 25 specijalnih primeraka korišćenih za kraljičino krunisanje 2. juna 1953. godine.
Niz događaja kulminira jubilarnom aukcijom 29. juna, posvećenom najboljem iz britanske umetnosti, od starih majstora do giganata 20. veka i nekih od najvećih umetnika koji i danas rade. Prodaja će uključivati novo delo kraljice koje je donirao Kris Livajn.
– Britanija je dugo bila poznata po svojoj kreativnosti i kraljica je bila na čelu toga tokom svoje vladavine – i kao čuvar kolekcije svetske klase i kao inspiracija za umetnike, dizajnere i još mnogo toga – rekla je Frensis Kristi, zamenica predsednika Sothebi’s UK i Irska i dodala:
– Njeno Veličanstvo će postati prvi britanski monarh koji će proslaviti 70 godina službe, savršena prilika za Sothebi’s, sa našom jedinstvenom pozicijom na čelu i umetnosti i luksuza, da proslavi kreativnost u svim njenim oblicima, umetnosti, muzici, književnosti, hrani, modi i scenskoj umetnosti!
Bonus video: Autoportret Fride Kalo prodat za rekordnu sumu u njujorškom Sotbiju