Izložba četiri slovenačka umetnika "Y So Serious?" otvorena je u galeriji Štab.
Umetnici koji se predstavljaju na izložbi – Tina Dobrajc, Mito Gegič, Arjan Pregl i Sašo Vrabič deo su ljubljanske likovne scene.
Otvaranju izložbe, čije su kustoskinje Ana Kršljanin iz galerije Štab i Maša Žekš iz galerije Y, pored umetnika, prisustvovao je i direktor galerije Y Damjan Kosec i konzulka slovenačke ambasade Kristina Kliner, koji su istakli važnost ovakvih saradnji u regionu.
– Tina Dobrajc, Mito Gegič, Sašo Vrabič i Arjan Pregl imaju potpuno drugačije poetike i pristupe ali ono što zaista objedinjuje radove ova četiri umetnika je kritička, cinična i ponekad duhovita misao o aktuelnim društvenim događajima i redovno pozivanje na širok spektar umetničkih i popularnih referenci. Radovi na ovoj izložbi se razlikuju po pristupima mediju, građenju slike i njenoj tehnici, kao i poruci koju nose i načinu komuniciranja sa publikom – reči su kustoskinje Ane Kršljanin.
Tinini radovi, kako objašnjava, obuzimaju lepotom, monumentalnošću i imaju gotovo magični prizvuk sa karakterističnim neonskim akcentima.
– Gegičevi radovi su nešto totalno neobično i novo, njegova tehnika i upotreba krep traka u radu su podjednako efektne kao i kritika aposlutne kontrole koju ističe kroz svoje slikarstvo i odnos lovca i lovine. Preglovi radovi su naizgled veseli, karikaturalni i jarkih boja, debelih nanosa ulja ali izuzetno vrcavi, duhoviti i dosetljivi. Vrabič kroz prikaze neba i vode daje jednu mirniju atmosferu koja je utišana u odnosu na ostale autore, unoseći titlove koji predstavljaju određenu vrstu muzike. Svako od autora kroz svoj rad ukazuje na probleme savremenog društva kao što su ekološke katastrofe, ratovi, masmediji ali i praznina, otuđenje i konzumerizam.
Radovi Tine Dobrajc postavljeni su na samom ulazu u Galeriju Štab, i karakteriše ih mračna atmosfera sa akcentima neonskih boja. Tina slika apsurde i protivrečnosti, koje se u odnosu na nacionalni folklor, ikonografiju, kulturne osobenosti i okruženje manifestuju kao stalno preispitivanje geopolitičkih pitanja i položaja žene u savremenom društvu. Prikazujući mlade devojke sa karnevalskim maskama i divljim šumskim životinjama, slika stvara atmosferu bunta i angažovanja.
Slikar Mito Gegič u centru rada ima motiv lova. Ilustruje ambivalentnu situaciju odnosa moći, bilo između društvenih klasa, različitih rasa i polova, kao i odnosa između ljudi i životinja. Takođe vrlo intenzivnog kolorita na velikim platnima, Gegičeve slike lova, lovišta, očeva, sinova, policajaca i diktatora pojavljuju se kao domaća alegorija različitih autoriteta i njihove zloupotrebe.
Sašo Vrabič prikazuje figuralne scene, portrete i gradske pejzaže zasnovane na fotorealističkim osnovama. Osvrće se na savremenog čoveka, njegovu tehnologiju i uključenost u složenu sredinu, a svojim preplitanjem izuzetno naturalističkih slika, tekstova, kolaža, grafita i apstraktnih poteza stvara sopstveni izraz pun humora i razigranosti.
Slike Arjana Pregla su šarene, opipljive, figure stilizovane, smele, angažovane, besramne, ponekad duhovite, ali i agresivne i direktno seksualne. Povezuju ih prepoznatljive, ali često namerno kontradiktorne veze sa umetničkim delima poznatih majstora, različite ikonografije i razumevanja slikarskih tropa. Na nekim mestima vezuje se za apstraktni ekspresionizam, romantizam i barokno slikarstvo, a na drugim mestima za ljubljanske proteste, Velikog brata, filmove Alfreda Hičkoka i grčku filozofiju.. Goruće društvene protivrečnosti kao što su erotski skandali, rat, razni pokreti, globalno zagrevanje, kontrola, patriotizam, nihilizam, fašizam i smrt teme su radova.
Izložba će trajati do 14. novembra.
Bonus video: Izložba Priroda i jezik