Reći da je italijanski kompozitor Enio Morikone bio plodan možda je najveće potcenjivanje—napisao je i komponovao preko 500 dela za film i televiziju. Morikone je bio više od priznatog kompozitora; bio je veliki na različite načine, a njegov rad se pojavljivao u gotovo svakom prostoru i žanru koji možete zamisliti.
Iako je Morikoneova karijera u muzici započela 40-ih, njegov početni prodor bio je vezan za klasične kompozicije pre nego što ga je prelazak na radio doveo do toga da se više angažuje u pisanju muzike za popularne izvođače. Nije tajna da je Morikone uglavnom slavljen kao maestro filmskih partitura, njegov uticaj u sferi pop muzike pokazao je njegovu nesumnjivu svestranost i ogromnu muzičku kreativnost, piše magazin “Far Out”.
Iako su njegovi muzički koreni uvek bili čvrsto ukorenjeni u klasične kompozicije 20. veka, Morikoneov nekonvencionalni pristup pop muzici značio je da se prilagođavao zavisno od kulturnog i društvenog konteksta, vođen srcem onoga u čemu se našao, otvoren za ideje onih s kojima je sarađivao, bez obzira koliko se njihovi stilovi razlikovali od njegovog.
Pogledajmo pet Morikoneovih pesama obogaćenih njegovim magičnim i sofisticiranim dodirom.
5. Džoan Baez – “Here’s To You”
Objavljena kao deo soundtreka za film “Sacco & Vanzetti”, pesma ‘Here’s To You’ Enija Morikonea i Džoan Baez inspirisana je nepravednim suđenjem italijanskim anarhistima Nikoli Saku i Bartolomeu Vanzetiju, istražujući nedostatke bigotizma u Americi tog vremena. Tekst pesme pozajmljuje iz izjave novinara koji je posetio Vanzetija u zatvoru neposredno pre njegovog pogubljenja, u kojoj je rekao: “Nikada u našem punom životu nismo mogli da se nadamo da ćemo uraditi tako veliko delo za toleranciju, za pravdu, za razumevanje čoveka prema čoveku kao što sada činimo slučajno.”
Kao rezultat toga, “Here’s To You” se gradi i gradi, koristeći ove reči kao dostojan izvor inspiracije, a Morikoneovi tragični aranžmani savršeno dopunjuju Baezovu emotivnu vokalnu izvedbu. Ovo je posebno izraženo u poslednjem stihu: “The last and final moment is yours / That agony is your triumph.” Herojski je, ali na način koji u svojoj srži drži tragediju situacije na kompleksan način koji je samo Morikone mogao postići.
4. Miona – “Se Telefonando”
Pesma ‘Se Telefonando’ Mine je jedna od najcenjenijih Morikoneovih upada u svet pop muzike, i sasvim je lako videti zašto—ne samo da usvaja intenzivnu Morikoneovsku sofisticiranost, već takođe uključuje mnoge njegove karakteristične doskočice, što je čini bezvremenskim delom koje čvrsto zauzima mesto u italijanskom pop kanonu. “Se Telefonando” je bio veliki komercijalni uspeh u to vreme. Ipak, i dalje se hvali kao definišući pop komad ere 60-ih, uglavnom zato što je kombinovao klasične i filmske elemente sa pristupačnom privlačnošću Minine pop muzike.
„Se Telefonando“ vas odmah privlači svojim jednostavnim i živahnim melodijom pre nego što Minin odmah prepoznatljiv vokal počne da peva o nečemu s čime se većina nas verovatno može poistovetiti—uzbuđenje i nesigurnost započinjanja nove veze i čekanja telefonskog poziva, samo da čujete svog partnera kako govori na drugoj strani linije.
3. Džimi Fontana – “Il Mondo”
S obzirom na činjenicu da ‘Il Mondo’ znači “svet” na engleskom, nije teško otkriti glavne teme pesme o ljubavi, gubitku i prolaznosti života. Tekst, koji je napisao Karlo Pes, razmišlja o lepoti i prolaznosti sveta. Istovremeno, Fontanina emotivna vokalna izvedba, kombinovana sa Morikoneovim dirljivim aranžmanom, stvara moćnu i melanholičnu atmosferu—potpuno bezvremensku.
Morikoneovo angažovanje u velikoj meri poboljšava ovu pesmu, stvarajući bogatu, raskošnu orkestarsku pozadinu koja savršeno dopunjuje vokale. Rezultat je zvuk koji je duboko emotivan, sa dubokim miksom očaja i nade.
2. Ketrin Spak – “Penso a te”
Ketrin Spak je često upoređivana sa Fransoaz Ardi, a u pesmi “Penso a te” jasno je zašto. Ovo je duboko emotivna pesma u kojoj Spak izražava svoju neprestanu naklonost i posvećenost drugoj osobi, zračeći radošću i dušom izazvanom isključivo njenom muzom. “Penso a te” prevodi se kao “Mislim na tebe”, što je verovatno jedan od najdubljih osećanja koje možete zadržati u pesmi.
Još jednom, Morikoneovo angažovanje dodaje sloj sofisticiranosti. Njegovi aranžmani jačaju emocionalnu dubinu pesme i pokazuju kompozitorovu svestranost, koja ne samo da se pridržava različitih senzibiliteta, već i poboljšava raznovrsnost muzike, čineći da se osećamo kao da smo tamo, u trenutku, doživljavajući istu vrstu ljubavi i obožavanja kao Spak.
1. Pet Shop Boys – “It Couldn’t Happen Here”
Na površini, Pet Shop Boys i Enio Moricone ne bi mogli biti dalje jedno od drugog, pa kada je pop duo pozvao kompozitorskog genija da pomogne s pesmom pod nazivom “Jealousy”, očekivalo bi se da će dati neke kritične napomene. Zapravo, Morikone nije bio toliko zainteresovan za “Jealousy” i predložio je da rade na nečemu drugom umesto toga.
“It Couldn’t Happen Here” je duboko tužna i emotivna pesma, koja pokazuje koliko je Morikone vešt u svakom mentalnom sklopu i emociji koju možete zamisliti. U ovom slučaju, međutim, čini se da je primenio atmosferskiji pristup, stvarajući nadmoćan, ali simpatičan osećaj melanholije. “Tekst je o mom prijatelju kojem je dijagnostikovan AIDS,” objasnio je Nil Tenant, a ko bi bolje pojačao delikatnost pesme nego sam majstor umetnosti.
Bonus video: Ivan Ilić o džezu u Srbiji