Foto: Guy Bell / Shutterstock Editorial / Profimedia

Novi direktor Britanskog muzeja je Nikolas Kalinan. Imenovanje novog prvog čoveka čuvenog londonskog zdanja dolazi nekoliko meseci nakon što je izbio ogroman skandal, jer je otkriveno da je na stotine predmeta navodno ukradeno iz muzejske zbirke.

Nikolas Kalinan, istoričar umetnosti i kustos na čelnom mestu Britanskog muzeja zamenjuje Hartviga Fišera, koji je prošle godine podneo ostavku na mesto direktora prihvativši time odgovornost za ogromnu aferu. Naime, veliki skandal izbio je prošlog leta kada je utvrđen propust muzeja koji nije pravovremeno reagovao na upozorenja da su iz ove institucije nestali dragoceni artefakti, pre svega dragulji i nakit.

Novi direktor, kojem je 46 godina, dužnost će preuzeti na leto, a do sada je bio na čelu Nacionalne galerije portreta u Londonu, koja je smeštena unutar Nacionalne galerije,

– Britanski muzej je jedan od najvećih na svetu. Čast mi je što postajem novi direktor Britanskog muzeja. Radujem se što ću se pridružiti divnom i posvećenom timu i raditi s njima u novoj eri ove institucije. A ono će obuhvatiti velike transformacije, kako bi Britanski muzej nastavio da bude ono što jeste – izjavio je, kako prenosi „Gardijan„, Nikolas Kalinan.

Nicholas Cullinan Foto: David Parry / Shutterstock Editorial / Profimedia

Ali, na novoj funkciji sačekaće ga ne baš mali problemi. Naime, prošlog leta otkriveno je da je oko 1.800 artefakata iz muzejske kolekcije „nestalo, ukradeno ili oštećeno“. Britanski muzej se, takođe, suočava s pritiscima da vrati te sporne artefakte.

Novi direktor će morati da se pozabavi i diplomatskim sukobom, između Britanije i Grčke, koji je izbio zbog mermera s Partenona.

A biće suočen i s velikim pritiskom da ugledna muzejska institucija, osnovana pre 265 godina, raskine partnerstvo sa multinacionalnom naftnom kompanijom „Britiš petroleum“ – BP. To je, dok je bio na čelu Nacionalne galerije portreta, uradio, ne želeći da ova instutucija ima bilo kakve veze s jednim od najvećih zagađivača na svetu.

Foto: David Parry / Shutterstock Editorial / Profimedia

No, Britanski muzej je 2023. potpisao desetogodišnje partnerstvo sa ovim naftnim gigantom, vredno 50 miliona funti, kojim je predviđena rekonstrukcija zgrade muzeja u Blumzberiju, u centru Londona. Čitav projekat rekonstrukcije se, inače, procenjuje na čak milijardu funti.

Kalinan je 2015. imenovan za direktora Nacionalne galerije portreta i bio je na čelu procesa renoviranja muzeja na londonskom Trafalgar skveru, koje je trajalo čak tri godine. Pre amngažmana u ovoj galeriji, radio je u njujorškom Metropoliten muzeju i Tejt modern galeriji u Londonu.

Upravo je ovaj istoričar umetnosti i kustos izabran za novog prvog čoveka jer je, prema rečima Džordža Ozborna, predsednika Upravnog odbora Britanskog muzeja, „dokazani lider i donosi veliki potencijal za budućnost“.

– Ulazimo u novo poglavlje duge priče o Britanskom muzeju – kazao je Ozborn, dok je sekretarka za kulturu Lusi Frejzer istakla nadu da će Kalinan sprovesti sledeću fazu velikog kapitalnog projekta, koja podrazumeva dopunjavanje „veličanstvene muzejske kolekcije za generacije koje dolaze“.

Foto: Guy Bell / Shutterstock Editorial / Profimedia

Ovo imenovanje desilo se nekoliko dana nakon što je u sudskom procesu, koji se vodi zbog nestanka artefakata iz Britanskog muzeja, sudija naredio bivšem kustosu za koga iz muzeja tvrde da je ukrao ili oštetio artefakte i prodavao ih na I-beju, da vrati sve one koji su još u njegovom posedu. U pitanju je Piter Higs, muzejski kustos starogrčke zbirke, koji je otpušten prošle godine kad su otkrivene navodne krađe.

Higsu je dat rok od četiri nedelje da popiše ili vrati sve ukradene artefakte. Na suđenju je utvrđeno da je do sada Britanski muzej uspeo da pronađe 356 predmeta.

Bonus video: Kreativni izvori Spajka Lija

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar