Svako malo nam dajete do znanja da baš i nismo neka bečka škola kako umišljeno volimo maštati o sebi, kaže hrvatski muzički novinar povodom predstojećih koncerata Aleksandre Prijović i grupe Buč Kesidi u Zagrebu.
Početkom decembra u Zagrebu će dominirati dva potpuno različita muzička pravca iz Srbije. Zagrebačku Arenu je već odavno pet puta rasprodala folk zvezda Aleksandra Prijović, a klub Sax, doduše dosta manji prostor, sedam dana za redom napuniće pančevačka rok atrakcija Buč Kesidi. Neko ko ne voli narodnjake biće zadovoljan što u Zagreb ne šaljemo samo popularnu Priju, već i momke koji će osvetlati obraz domaćeg urbanijeg zvuka.
Međutim, Zoran Stajčić, glavni urednik zagrebačkog muzičkog portala “Ravno do dna”, nam šalje jednu sasvim drugačiju poruku, i kaže za Nova.rs da Buč Kesidi u ovoj situaciji puni samo oveći kafić.
– Pa nek’ je i sedam dana i dalje nije naraslo na stadion “Šalata” koji su napunili letos i koji je nešto manji po kapacitetu od beogradskog “Tašmajdana”. Čini mi se da i vi u Srbiji, kao i mi u Hrvatskoj patite od kompleksa manje kulturne vrednosti, jednostavnije kazano; i jedni i drugi verujemo da smo primitivni. Pa otud valjda i to traženje nekog boljeg aspekta u smislu: „Nije otišlo u Zagreb samo ovo čega se i mi stidimo, već i jedan mladi rok bend iz Pančeva“ – objašnjava Stajčić.
On dodaje da su Buč Kesidi samo na vreme primetili da je mesto teen rok zvezde prazno i da tinejdžerska publika želi nešto starije miljenike ili svoje vršnjake na pozornici, a ne “rock jugosaure”.
– Ali dragi Srbi ipak budite ponosni na vašu Priju, jer kako mi Hrvati vama uvaljujemo preskupe apartmane po Jadranu u letnoj sezoni, tako vi nama kulturno vraćate s ovakvim muzičkim mega projektima i svako malo nam dajete do znanja da baš i nismo neka bečka škola kako umišljeno volimo maštati o sebi. I uvidimo koliko se međusobno razumemo koliko god se stalno i uspešno zavađujemo. Da je malo više preduzetničkog duha unutar vaših institucija mogli biste od te muzičke ponude napraviti novi evropski projekat snage korejskog K-popa i zaraditi puno više nego Hrvatska od preskupih plastičnih ležaljki kraj Jadranskog mora.
S druge strane, dodaje Stajčić, on kao neko iz Hrvatske bi tako nešto svakako pozdravio „jer bi se i hrvatske kulturne institucije uplašile toga još više i počele za stvarno investirati u hrvatsku kulturu i obrazovanje“.
– Dakle, win-win situacija. Vama novci, nama kultura, ili obratno, ne znam više. Onda kad nakon par godina sve to ojača, možda dođemo i do toga da pričamo o Buč Kesidiju u Areni jer ipak treba malo vremena da se publika u Hrvatskoj edukuje i u većoj meri prihvati zapadnu muziku kakvu sviraju Buč Kesidi.
Branko Rosić, pisac i novinar “Nedeljnika”, je sjajan poznavalac pop kulture i neko ko uvek dobro primećuje nove trendove na muzičkoj sceni.
– Juče mi je jedan hrvatski pisac na kafi u Beogradu rekao da njegova ćerka obozava Buč Kesidi i da oni uvek rasprodaju koncerte u Zagrebu. Sada imaju sedam zakazanih koncerata u jednom zagrebačkom klubu a pre nekoliko meseci su rasprodali „Šalatu“, neki pandan našem „Tašmajdanu“ na kojoj su svirale najveće svetske zvezde kao Bob Dilan i Djuran Djuran. Oni su prvi dan prodaje za 45 minuta rasprodali skoro trećinu tog stadiona. Buč Kesidi su onaj mejnstrim Srbije joji treba podržati i kojima se treba ponositi. Na njihovim nastupima imate osećaj da ste na nekom koncertu u Helsinkiju ili negde u Evropi i Srbija lepo izgleda – zaključuje Rosić za Nova.rs.
Zoran Stajčić, ipak, smatra da u Zagrebu, i pored predstojećih koncerata Buč Kesidija, dominira balkanski štih.
– U decembru tako imamo pet dana Prije, potom četiri dana Dina Merlina u Areni, plus još neke hibridne mutant kombinacije Arene i kafanske muzike u kojima se Arena pretvara u mega kafanu. Dakle, ako neko iz Srbije eventualno planira dolazak u Zagreb da oseti adventski ugođaj, neka dođe slobodno, jer što se tiče muzike osećaće se kao u Beogradu. Pa onda vama kultura, nama novci, ili obrnuto, ne znam više. Komplikovano je. Ko nas bre zavadi, kad vi ne možete bez našeg mora, a mi bez vaše kulture?
Bonus video: Stižem na svoju omiljenu binu – Bojana Vunturišević o nastupu na EXIT-u
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare