Malograđani su lažima da im pri kupovini knjiga, koje nikad neće pročitati, smeta miris pečenog mesa koji dopire sa obližnjeg štanda, uspeli da proteraju radosni, vašarski duh koji je nekad postojao, kaže za Nova.rs Vladimir Tabašević.
I dok uskoro očekuje izlazak novog romana, prvog posle „Zabluda svetog Sebastijana“, za kojeg je ovenčan NIN-ovom nagradom, pisac Vladimir Tabašević, kao i većina svojih kolega već je posetio 66. Međunarodni sajam knjiga.
Ali, prvi utisci koje nosi sa Sajma knjiga ne tiču se, kako kaže za Nova.rs, samih literarnih dela, već nečeg sasvim drugog:
– Upadljivo nedostaje štand sa pljeskavicama ispred hala. Sve se promenilo, malograđani su odneli pobedu ovim povodom! Malograđani su lažima da im pri kupovini knjiga, koje nikad neće pročitati, smeta miris pečenog mesa koji dopire sa obližnjeg štanda, uspeli da proteraju radosni, vašarski duh koji je nekad postojao i išao naruku svim posetiocima, putnicima, gladnima, onima koji su, poznato je – najbolji čitaoci. Svi, bar nakon Prusta, znamo da miris hrane više nadražuje naša čula od mirisa nove knjige, kao i to da nam miris termički obrađenog jela, otvara ono večno, literarno i filozofsko pitanje – pitanje gladi i uspomena.
Iako ne može da prežali kioske s mesom ispred, kad se uđe u sajamske hale, svakako ima, po sudu pisca, mesta na koje se treba zaputiti:
– Uvek treba posetiti „Lagunu“, „Gradac“, „Karpos“, „Malu knjižarnicu Zorana Stojanovića“, „Fedon“, ali i onaj antikvarni prsten na spratu – kaže Vladimir Tabašević, a upitan šta obavezno kupiti na ovogodišnjem Sajmu knjiga, pisac na kraju preporučuje:
– „Idiota“ Dostojevskog, šta god od Flobera, Burdijeov „Nacrt za autoanalizu“, ali i našu poeziju na štandu kraljevačke „Povelje“.
Bonus video: Otvaranje Sajma knjiga
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare