Posle dve godine pauze zbog pandemije konačno je održana 65. manifestacija u slavu knjiga, koja je donela šarolik izbor, od dela iz 18. veka slavnog romansijera koja parodiraju PR i ljudske resurse do veselog pakla velike književnosti iz našeg susedstva.
Iako se često čini da su terensku nadmoć stekle knjige koje su sezonski aktuelne, opšteprisutne, zarazne i prolazne kao modni trendovi, taj utisak demantuju oni koji su išli na Beogradski sajam knjiga sa koferom na točkiće. Oni, po običaju, ne žele da kupuju samo hitove i lažne mitove, već dolaze zbog svoje negovane i čuvane skale vrednosti. Vredi pratiti ove uporne i dirljive ljude, kakav je sedamdesetogodišnji Ivo iz Imotskog, koji svake godine dolazi da nabavi knjige iz oblasti filozofije.
Sajam knjiga je mitsko mesto na kom tragamo za novim knjigama, isto tako i za onima koje možda nisu tek odštampane, ali od svog nastanka čeznu da se upoznaju sa nama. Prvi takav primer dolazi iz osamnaestog veka: nama još uvek neotkriven kao satiričar, slavni romansijer Džonatan Svift je i prvi parodičar PR-a i ljudskih resursa. Sviftova „Uputstva posluzi“ (KOV) od prošle godine čekaju da budu pročitana.
Ove godine izašla je, kod istog izdavača, knjiga poezije Tanje Kragujević „Korice za odlazeći glas“. Poetesa je bogatija za još dve knjige: zbirku pesama „Fraktali“ i knjigu eseja o pesnicima, „Sabranost“ (obe štampa Čigoja). Pesničko iznenađenje ovog sajma je knjiga novih i izabranih pesama Bojane Stojanović Pantović „Niz kičmu godina“ (NB Stefan Prvovenčani), a kod istog izdavača objavljuje mlada Aleksandra Batinić zbirku „Svaštojed“; novu poeziju Tatjane Mandić Rigonat („Kaži mi ko sam“) objavljuje LOM, a Vukotić medija knjigu „Hulim i potpisujem“ Radmile Lazić. Iznenađenja u oblasti drame imaju auru prosvetiteljstva: u knjizi „Dramski junak Dositej“ u izdanju Dositejeve zadužbine i RTS izdavaštva Radomir Putnik sabira deset dramskih tekstova o Dositeju Obradoviću.
Siniša Soćanin i njegov urnebesno morbidni roman „Mapa oproštaja“ (Laguna) u istom je timu gde i treći roman Vladimira Kopicla „Paklena putarina“ (Laguna). Romani Uglješe Šajtinca „Koljka i Sašenjka“ (Arhipelag), „Teferič na Slaviji“ Sanje Savić Milosavljević (Bedem), „Kaštel Beringer“ (Arhipelag) Boška Krstića, „Taoci snova“ (Akademska knjiga) Anice Lazin, „Mrtvi na dodir“ Ane Marije Grbić (Geopoetika) i „Deca Nedođina“ (Plato) Miloša K. Ilića otkrivaju velike raspone lokalnog i fatalnog, filmske susrete tužnih i teških sudbina.
Od knjiga iz oblasti nauke i publicistike, sajamski izbor je očekivano izvanredan: Dijana Metlić autorka je studije „Stenli Kjubrik: između slikarstva i filma“ (Filmski centar Srbije), a istorijate dveju toksičnih opsesija, droge i video-igara, donose Markus Bun u studiji „Put preterivanja: povest o piscima na drogama“ (Clio) i Manojlo Maravić, koji objavljuje opsežnu „Totalnu istoriju video-igara“ (Clio u saradnji sa Akademijom umetnosti u Novom Sadu). U slavu stogodišnjice piščevog rođenja, dnevnike Voje Čolanovića iz perioda 1942-1945. pod naslovom „O opstanku i bivstvu“ priredila je Jelena Žurić (RTS izdavaštvo). Memoari Vladimira Nabokova „Pričaj, sećanje“ pojavljuju se u izdanju Derete, a dnevnički zapisi Džoun Didion, „Godina magijskog mišljenja“, u izdanju Štrika. Dve su studije posvećene Italiji: „Dvadeset četiri hiljade poljubaca“ Frančeske Rolandi (Geopoetika) i „Milutina Mitrovića „Italija – Bel paese“ (Akademska knjiga).
Enes Halilović ove godine objavio je knjigu poezije „Sekvoja“ (Kulturni centar Novog Sada), Mijo Raičević zbirku „O stvarima koje je Homer propustio” (Gramatik), a istoričar književnosti Tihomir Brajović studiju „Tumačenje lirske pesme“ (Akademska knjiga) i zbirku pesama „Nezbiljnost“ (Arhipelag). „Antologija savremene rumunske priče“ koju je za Arhipelag priredila Oana Hergenreter uvodi nas u veseli pakao velike književnosti iz našeg susedstva.
I za one sa koferom i za one bez njega, Sajam knjiga, koji je završen juče, ostaje uporišna geografska tačka: prostor u kom kontakt sa knjigom podrazumeva puno lepih putovanja na egzotične destinacije uma.
Bonus video: Beogradski sajam knjiga – nekad i sad