Najstariji festival stripa u Grčkoj Comic N`Play, koji se tradicionalno organizuje od 2001. godine, održan je u Solunu od 29. novembra do 1. decembra.
Organizatori su odlučili da u 22. izdanju festivala prvi put predstave srpski strip grčkoj publici. Kao reprezentativni stripovi srpske strip scene odabrani su serijali „Do pakla i nazad“ i „Vekovnici“ scenariste Marka Stojanović i mnogobrojnih crtača.
Izložba „15 godina Vekovnika“, bila je centralna na 22. izdanju Comic N`Play festivala. Za tri dana trajanja manifestacije videlo ju je blizu 3.000 ljudi. Na incijativu organizatora, Marko Stojanović je obavio i stručno vođenje kroz izložbu za prisutne strip autore iz Grčke, Severne Makedonije i Rumunije, tokom kojeg je govorio o ovom strip serijalu koji je, osim u Srbiji, objavljivan i u Grčkoj, Hrvatskoj, Rumuniji, Severnoj Makedoniji, Bugarskoj, Bosni i Hercegovini, Češkoj, Crnoj Gori, Velikoj Britaniji i Holandiji.
Serijali „Vekovnici“ i „Do pakla i nazad“ predstavljeni su na stručnoj tribini u programu festivala, kao jedini stripovi van teritorije Grčke. O ova dva srpska strip serijala govorili su renomirani grčki strip autori Tasos Zaferiadis i Dimitris Kamenos.
Poseban kuriozitet čini što je u 2024. kad obeležavamo 110 godina od početka Prvog svetskog rata, kojim se “Do pakla i nazad” i bavi, ovaj serijal pozvan da se predstavi publici u Solunu. Takođe je specifična činjenica da su festival organizovano posećivali profesori i učenici brojnih srednjih i osnovnih škola u Solunu. Više od 400 učenika srednjih i osnovnih škola je u nekoliko tura došlo na festival da bi iz stripa “Do pakla i nazad” učilo o Prvom svetskom ratu.
Srpski strip predstavili su i Veroljub Smiljković i Goran Radomirović iz Udruženja Graditelji mira koji su prezentovali Radomirovićeve igre “Marš na Drinu” i “Proboj Solunskog fronta”. Gostovanje je podržalo Ministarstvo kulture Srbije.
Stojanović podseća da je u okviru Balkanske smotre organizovna je i izložba Savremeni grčki strip 2014. godine u Narodnom muzeju u Leskovcu da bi se 2021. odigrala i interaktivna strip radionica putem video linka u okviru prvog Međunarodnog festivala stripa održanog u Kilkisu između polaznika Leskovačke škole stripa i tamošnje Radionice stripa. Nakon toga, “Vekovnik” je u Grčkoj objavio jedan od najvećih tamošnjih izdavača “Jemma Press” (Džema Pres), što je prema rečima izdavača bio do tada prvi srpski strip album objavljen u Grčkoj u ovom formatu.
– Dok sam pisao „Do pakla i nazad“ nisam ni u najluđim snovima mogao da zamislim da ću jednog dana u Magacinu C u solunskoj luci, koji su u Prvom svetskom ratu podigli Francuzi za potrebe skladištenja vojne opreme i municije vojske Kraljevine Srbije u pripremama za proboj Solunskog fronta, stotine grčkih osnovaca i srednjoškolaca u okviru organizovanih školskih tura, učiti o Plavoj Grobnici i Proboju Solunskog fronta iz ni više ni manje nego srpskog stripa – kaže nam Marko Stojanović.
Bonus video: Nemanjići kao strip junaci