Foto: Bojana Janjić

Na jubilarnoj 20-oj svečanoj skupštini nacionalnog komiteta ICOM Srbija, održanoj 18. maja u Beogradu na Međunarodni dan Muzeja, za muzej godine u Srbiji proglašen je Muzej savremene umetnosti u Beogradu. Nagrada je dodeljena za izuzetan doprinos razvoju muzejske delatnosti, nesvakidašnju i angažovanu posvećenost proučavanju, zaštiti, prezentovanju i interpretaciji kulturne baštine Srbije tokom 2022. godine.

Marijana Kolarić, direktorka MSUB, istakla je da je nagrada izazvala iskrenu radost svih zaposlenih, i da pripada celokupnom timu Muzeja.

– Ova najznačajnija nagrada iz oblasti muzejske delatnosti predstavlja podsticaj i motivaciju da budemo još bolji u realizaciji naših programa, da konstantno unapređujemo kako muzejsku delatnost i praksu, tako i muzejsko iskustvo naših posetilaca. Drago nam je da su kolege i koleginice iz drugih muzeja prepoznali i podržali naš trud i rad. Iako je Muzej savremene umetnosti bio nominovan u nekoliko kategorija – nagrada za Muzej godine, kao krovna nagrada ICOM-a potvrda je brižljivog rada i truda muzejskog tima na realizaciji bogatog programa i sadržaja tokom prošle godine, među kojima smo imali izuzetno zahtevne projekte. Čestitamo i svim drugim kolegama i koleginicama koji su bili u nominaciji ove godine kao i nagrađenima – rekla je Kolarićeva.

Foto: Bojana Janjić

U kategoriji za muzej godine među nominovanima bili su Muzej naivne i marginalne umetnosti, Jagodina: Muzej Vojvodine, Novi Sad; Narodni muzej u Beloj Crkvi; Narodni muzej Šumadije, Kragujevac i Muzej savremene umetnosti.

Nagrade su dodeljene u četiri različite kategorije: za publikaciju godine, projekat godine, muzejskog stručnjaka i Muzej godine.

Publikacija godine je „Sloboda je naš san – Tematski katalog predmeta iz fonda Muzeja Jugoslavije koji dokumentuju život u logorima i represivne mere u toku Drugog svetskog rata“, autorki Ane Panić i Veselinke Kastratović Ristić, koju je pripredio Muzej Jugoslavije. U ovoj kategoriji nominovane su bile i publikacije „Galerija fresaka u Beogradu“ (Bojan Popović, Narodni muzej Srbije); „Kultura pristupačnosti: istraživanje pristupačnosti muzeja i galerija u Republici Srbiji“ (Marijana Milankov, Bogdana Opačić, Bojana Subašić, Zavod za proučavanje kulturnog razvitka, Beograd); “Metod kao predmet ili predmet kao metod: poučavanje (o) umetnosti u osam koraka (Milica Božić Marojević, Filozofski fakultet, Centar za muzeologiju i heritologiju); i “Ponos nacije. 175 godina Galerije Matice srpske” (Tijana Palkovljević Bugarski, Galerija Matice Srpske).

Foto: Bojana Janjić

Najbolji projekat 2022. godine je „Leta pre neta“ (Mirjana Babić, Milena Vrzić Bešić, Milena Vidosavljević, Tamara Tešević) Muzeja nauke i tehnike u Beogradu. U konkurenciji su bili i „Femina Balcanica: mater, matrona, augusta, dea. Žena na Balkanu u antičkom dobu“ (Deana Ratković, Vera Krstić, Tatjana Cvjetićanin, Veselinka Ninković, Mirjana Glumac, Narodni muzej Srbije); „Migracije u umetnosti – umetnost migracija“ (Danilo Vuksanović, Jelena Ognjanović, Luka Kulić, Galerija Matice Srpske); Muzika prijateljevih koraka (Petar Dekić, Narodni muzej Smederevska Palanka); i “Stvari vibrantne – stvari svečane” (Senka Ristivojević, Miroslav Karić, Muzej savremene umetnosti u Beogradu).

Za stručnjaka godine proglašena je Biljana Crvenković, viša kustoskinja Muzeja primenjene umetnosti u Beogradu. Drugi nominovani za ovu nagradu bili su Aleksandar Repedžić, kustos Muzeja Ponišavlja Pirot; Ana Panić, viša kustoskinja Muzeja Jugoslavije; Dejan Vorgić, kustos Muzeja primenjene umetnosti; i Ivan Stanić, viši kustos Muzeja nauke i tehnike.

Bonus video: Izložba Ervina Vurma u Muzeju savremene umetnosti

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar