Oglas
Huan Pablo Eskobar, koji živi i stvara kao Sebastijan Marokin, nakon velikog uspeha knjige "Moj otac Pablo Eskobar" 9. maja u Mts dvorani održaće prvi put u Beogradu uživo predavanje, nakon čega će uslediti i razgovor sa publikom. Na predavanju, koje godinama unazad izaziva globalnu pažnju i puni dvorane širom sveta, Eskobar će podeliti svedočenje o izlasku iz loših životnih okolnosti i nasilnog okruženja kako bi se spasio i poboljšao sopstveni život, saopštili su organizatori iz kuće Bit events.
Huan Pablo Eskobar Henao, rođen 24. februara 1977. godine u Kolumbiji kao sin narko bosa Pabl Eskobara, uprkos zloglasnom prezimenu, odabrao je drugačiji život. I zato će u Beogradu, kako najavljuju organizatori, u dijalogu s publikom govoriti o nesvakidašnjem životnom iskustvu od ranog detinjstva, tokom kojeg su mu nametani moć, obilje i najsurovije nasilje, preko trenutka kad mu je „sinulo“, do momenta kad je rešio da prihvati mir kao način bivstvovanja.
Potresna ispovest i životna priča Eksobarovog sina svedočanstvo su, najavljuju organizatori, o tome kako je jedan čovek uspeo da se izvuče iz neželjenog nasleđa. Beogradskoj publici će pružiti uvid u okruženje u kom je odrastao, kako ga je ono obeležilo i formiralo u čoveka u kog je stasao. Uz osvrt na uticaj koji su njegov otac i ljudi oko njega ostavili na mlađe generacije, pokušaće da ukaže kako je moguće promeniti i kolektivne i pojedinačne narative, vrednosti i verovanja današnje omladine.
A prvo saznanje o tome čime se bavi njegov otac Marokin dobija sa sedam a prvu veliku lekciju već sa devet godina. Tad mu je Pablo Eskobar kazao da nikada ne krene njegovim stopama.
– Moj otac nije osoba koja treba da se oponaša. Pokazao je put koji nikada ne treba da sledimo kao društvo, jer je to put samouništenja, gubitka vrednosti i mesta gde život prestaje da bude važan. Naučio sam dosta toga od mog oca, a najvažnija od svih lekcija jeste ta da ako želim da živim, moram biti potpuna suprotnost njemu – reči su Marokina, koji ne vidi samo loše stvari…
– Imao sam neobičnu privilegiju jer sam bio sin Pabla Eskobara. Za mene je on bio sjajan otac. Imam na hiljade pisama koja mi je napisao i u kojima mi je davao razne savete ohrabrujući me da steknem obrazovanje, budem dobra osoba, držim se podalje od svega što je loše.
Nakon ubistva oca Huan Pablo Eskobar živeo je u Argentini, zajedno s majkom i sestrom, pod imenom Sebastijan Marokin, gde je završio studije arhitekture. Ponosan na to što je izbegao da postane „mlađa verzija“ svog oca, nije samo arhitekta, već i dizajner, predavač i pisac.
A otac mu, nekada sedmi najbogatiji čovek na svetu, i danas je, 31 godinu nakon smrti, inspiracija za brojne knjige, filmove, sapunice, pa čak i crtane serije. Huanova knjiga „Moj otac Pablo Eskobar“ koja je objavljena pre nekoliko godina, govori o njihovim životima, istražuje izdaju Eskobara od strane sopstvene porodice, ali prikazuje i duboke i složene odnose koje ima sa majkom i sestrom. U njoj otkriva i to da od nekadašnje očeve imovine, procenjene na 30 milijardi dolara, nije ostalo ništa. Deo prihoda od prodaje svoje knjige Huan je donirao različitim kolumbijskim dobrotvornim projektima.
A prethodno se ispovedio javnosti u dokumentarcu „Greci moga oca“. Nakon što je 1993. Pabla Eskobara ubila policija, tada šesnaestogodišnji sin Huan Pablo pobegao je u Argentinu, sa majkom i sestrom. U nastojanju da ne bude prepoznat i u strahu za sopstveni život, promenio je ime u Sebastijan Marokin.
– Moj život je tada vredeo četiri milion dolara… Na toliko su cenili moj glavu – priznao je, a posle decenije ćutanja Marokin i njegova majka prvi put su u tom dokumentarcu javno govorili o životu s Pablom. U pokušaju da okonča krug nasilja i da traži oproštaj, Marokin u tom dokumentarcu putuje u Kolumbiju da upozna sinove dve najpoznatije žrtve svog oca – predsedničkog kandidata Luisa Karlosa Galana i Ministra pravde Rodriga Lare Bonilje, i sina bivšeg predsednika Kolumbije Cezara Gavirije.
Uporedo sa pričom o Pablu Eskobaru, reditelj Nikolas Entel istražuje i nasiljem ispunjenu noviju istoriju Kolumbije, poznate kao „narko-država“ i zemlja ilegalne trgovine narkoticima.
Ali, prvi dolazak Huana Pabla Eskobara, ili Sebastijana Marokina u Srbiji, nije baš naišao na oduševljenje svih. Naime, Janko Baljak prokomentarisao je na društvenim mrežama da je „Beograd jedno od boljih mesta na svetu za promociju knjige o najslavnijem mafijašu ikada“, dok je Zoran Hamović, direktor izdavačke kuće Clio ocenio za TV Nova da ako se ovde „sugeriše jedan Eskobar, onda se ne treba iznenađivati na sve što se ovde dešava“.
Bonus video: Pablo Eskobar