Udruženje književnika Srbije održalo je od 7. do 10. oktobra 59. Beogradske međunarodne susrete književnika sa piscima iz Amerike, Rumunije i Italije koji su došli u Beograd ovim povodom, dok su se renomirani književnici iz još najmanje 15 zemalja sa pet kontinenata uključivali onlajn tokom brojnih susreta.
Međunarodni susreti u organizaciji UKS-a su jedna od najznačajnijih godišnjih književnih manifestacija na kojoj tradicionalno učestvuju značajni pisci iz celog sveta. Ove godine je okvir susreta bio i Otvoreni Balkan, pa su susretima prisustvovali predsednici udruženja književnika iz Makedonije, Crne Gore i BiH.
Svečano otvaranje susreta održano je u Narodnoj biblioteci Srbije. U pozdravnoj reči vd predsednika Udruženja književnika Srbije Miloš Janković istakao je da se susreti već treću godinu za redom održavaju u otežanim međunarodnim okolnostima. Uz prigodan umetnički program, besedu je prisutnima uputio i prof. dr Boško Suvajdžić. Ovom prilikom potpisani su protokoli o saradnji sa udruženjima književnika Uzbekistana, Crne Gore i Severne Makedonije.
Održana su dva okrugla stola: „Vasko Popa – ispovest veka“, povodom stogodišnjice rođenja slavnog pesnika, kao i „Molijer – pisac ljudskih poroka“, povodom četiri stotine godina od rođenja francuskog pisca.
Iz Amerike je ove godine susretima prisustvovao Brus Sterling, značajan pisac naučne fantastike, osnivač književnog pravca sajberpanka na osnovu čijeg dela je Bili Ajdol uradio jedan svoj album, a značajne predstavnike na susrete uputila je i srpska dijaspora, tako da su svoja dela predstavili Slavomir Gvozdenović iz Rumunije, Gordana Pešaković iz SAD, Danica Dodić iz Francuske, Jasmina Tešanović iz Italije. Iz Crne Gore u Beograd su za susrete stigli Novica Đurić, Dragan Alorić i Aleksandar Ćuković, iz Makedonije Hristo Petreski, iz BiH Hadžem Hajdarević (Federacija BiH) i Milena Drpa i Neda Gavrić iz BiH (Republika Srpska).
Nagrada Povelja Morave ove godine uručene su Novici Đuriću i Gordani Vlajić, a pisci su, posle svečanog otvaranja Susreta u Beogradu, književnu reč raširili i okupljenima na Zlatiboru i u Mrčajevcima. U okviru posete Beogradu književnici su posetili Muzej knjige i putovanja i Muzej srpske književnosti Udruženja za kulturu, umetnost i međunarodnu saradnju Adligat.
„Samo zbog ovoga je bilo vredno doći u Beograd“, izjavio je Hadžem Hajdarević, a sa tom konstatacijom su se složili i mnogobrojni drugi posetioci.
Bonus video: Branko Rosić o novoj knjizi