Međunarodna naučna konferencija pod nazivom "Sto godina Aleksandra Tišme. Istina i književnost" biće održana 18. i 19. novembra u Veneciji, na Univerzitetu Ca' Foscari.
Naučni skup posvećen delu srpskog književnika i akademika Aleksandra Tišme (rođen 16. januara 1924, a preminuo 16. februara 2003) održava se povodom stogodišnjice rođenja pisca.
Cilj međunarodne konferencije jeste da kroz multidisciplinarni pristup istraži najistaknutije aspekte Tišminog stvaralaštva, saopštila je Akademska knjiga. Među učesnicima skupa u Veneciji biće slavisti, književni kritičari, istoričari, pisci, izdavači i prevodioci. Svi oni govoriće o složenosti Tišminog književnog stvaralaštva i istorijskog i društvenog konteksta u kojem je nastalo.
Naučni deo skupa održaće se tokom jutarnjih sati 18. i 19. novembra na srpskom i engleskom jeziku, dok će popodnevne sesije biti otvorene za širu publiku i odvijaće se na italijanskom jeziku, a o Tišmi će govoriti: Bora Babić, Marija Bradaš, Oto Horvat, Helena Janeczek, Nicole Janigro, Persida Lazarević, Aleksandra Mladenović, Marija Mitrović, Branka Novaković, Mila Orlić, Alice Parmeggiani, Stefano Petrungaro, Gorana Raičević, Patrizia Raveggi, Anna Ruchat i Stijn Vervaet.
Učesnici skupa će se u izlaganjima baviti temama identiteta, dvojnog porekla samog pisca ali i njegovih likova, pa odnosom između individualnog i kolektivnog, kao i onim između srednjoevropske, jevrejske i balkanske kulturne tradicije. Predmet diskusije i proučavanja biće i Tišmino kontinuirano i analitičko promišljanje o temama zla, okrutnosti u evropskom društvu, stida preživelih u kontekstu trauma prouzrokovanih Novosadskom racijom i Holokaustom, kojima je pisac posvetio romane „Knjiga o Blamu“, „Upotreba čoveka“ i „Kapo“.
No, na skupu će se debatovati i o drugim važnim temama Tišminog stvaralaštva: erosu i njegovoj sublimaciji u umetnosti, kao i odnosom između opsesije seksualnošću i nagona za destrukcijom. Razgovaraće se i o piščevoj autobiografiji „Sečaj se večkrat na Vali“ iz 1992. godine i „Dnevnik“, koji je Tišma vodio od 1942. do 2001, dve godine pre smrti.
Biće predstavljena i Tišmina dela, najavljen izdavački projekat „Akademske knjige“ – objavljivanje celokupnog književnikovog opusa, novo izdanje zbirke pripovedaka „Bez krika“ koji je na italijanski prevela Aliče Parmeđani. Tokom skupa biće predstavljena i Fondacija Aleksandar Tišma, kao i književna nagrada koja nosi njegovo ime, a biće prikazan i dokumentarni film posvećen ovom piscu.
Bonus video: Saša Ilić