Ansambl Drame Narodnog pozorišta počeo je probe predstave "Milenijum u Beogradu", po istoimenom romanu višestruko nagrađivanog pisca Vladimira Pištala, u režiji Marka Čelebića.
– Ovo je roman o jednom gradu. Nije samo roman o jednoj generaciji, nego i o Beogradu koji je stalno u pozadini i on je jedan od likova… Neko je, pišući o Mediteranu, rekao: „Ovu knjigu ne možete čitati bez svog doživljaja unutrašnjeg mora“. A vi ne možete da radite bez svog doživljaja unutrašnjeg rada – poručio je Vladimir Pištalo umetničkoj i saradničkoj ekipi predstave na prvoj čitaćoj probi.
Prema rečima reditelja Čelebića „Milenijum“ je hronika jednog vremena ispričana očima grada, čudesnog, prosanjanog i prokletog, dok generaciju mladih koja ga predstavlja i liči na njega, pratimo kroz grupu petoro najboljih prijatelja:
– Tokom društvenih promena u periodu prelaska iz komunizma u socijalizam i raspada Jugoslavije, njihovi stubovi sveta se urušavaju, a ideali počinju da blede. Sa novim milenijumom, unutrašnja i spoljašnja destrukcija Beograda dovodi mlade koji su grad sanjali, osećali i živeli, do toga da ga odbace, prezru, a neki i napuste. Uprkos čestoj bespomoćnosti njegovih žitelja, grad ostaje magičan i zauvek otvoren za sve one koji su spremni da nastave da ga sanjaju, jer grad su ljudi, a ljudi tom gradu nikada neće prestati da daju nove oči – smatra Marko Čelebić koji prvi put režira u Narodnom pozorištu u Beogradu.
Umetnička direktorka Drame nacionalnog teatra Molina Udovički ocenila je da je Pištalo napisao divnu priču „o gradu koji svi zajedno volimo“.
– Ona nije toliko vezana za vreme koliko za prostor. Možda je najviše vezana za bezvremeno i ceo prostor u kojem živimo, a koji je oniliki koliko svako od nas može da dobaci – kazala je Molina Udovički i istakla da joj je veoma drago da se u podeli nalaze i neki od iskusnijih glumaca koji odavno nisu imali premijeru:
– Sada im se pruža prilika da urade nešto novo, drugačije. Imamo mladog reditelja i mladog dramaturga koji veoma dobro znaju šta rade. Najviše volim tu kombinaciju raznih generacija. To uvek daje prave rezultate – dodala je umetnička direktorka Drame.
U podeli su: Aleksandar Vučković (Milan Đorđević), Nikola Vujović (Bane Janović), Bojan Krivokapić (Boris Petrović), Vaja Dujović (Zora Stefanović), Zorana Bećić (Irina Bojović), Daniela Kuzmanović Pavlović (Olga), Nebojša Kundačina (Andrija Đorđević) i Zoran Ćosić (Čedomir Bojović).
Autorski tim čine: Katarina Todorović (dramatizacija), Marija Kalabić (scenograf), Marija Marković Milojev (kostimograf), Mirko Knežević (scenski pokret), Jovan Todorovski (asistent scenografa) i Ena Krotić (asistent kostimografa).
U predstavi učestvuju i potpisuju autorsku muziku, renomirani muzičari, članovi poznatih grupa: Vladan Rajović (Kanda, Kodža i Nebojša), Boško Mijušković (Turbo Trans Turisti, Straight Mickey and the Boyz) i Damjan Babić (Crvi, Kriške).
Premijera je planirana početkom jula na Sceni „Raša Plaović“, u okviru glavnog programa 31. Beogradskog letnjeg festivala BELEF.
Bonus video: Predstava „Deca“ – Narodno pozorište u Beogradu