Izložba "Konflikt" umetnice Dušice Pejić biće otvorena 16. maja u galeriji Štab.
Postavka „Konflikt“ Dušice Pejić nastala je kao refleksija umetnice na radove Karla Gustava Junga.
Pejić se novom izložbom zapravo nadovezuje na prethodna istraživanja psiho-motornog kroz igru i sinhronizaciju pokreta i gesta. U novim radovima ponire dublje u proučavanje psihe, ispitujući načine na koje nesvesno oblikuje naše iskustvo.
– Izložba predstavlja poziv na introspekciju i razmišljanje o sopstvenim unutrašnjim konfliktima, ali i o načinima na koje svesno i nesvesno međusobno deluju i oblikuju naše iskustvo – kaže Dušica Pejić uoči otvaranja izložbe.
Kustoskinja izložbe Aleksandra Lazar ukazuje da ovaj internalizovani pogled, izražen kroz apstraktni gest, predstavlja kinetičko-likovni odraz jungijanskog konflikta:
„Sagledavanje višestrukih, suprotstavljenih i kontradiktornih pojmova istine ili stvarnosti, suočavanje s dvosmislenošću, bez potrebe za reakcijom, stvara nova polivalentna rešenja. Svaki simbol proizilazi iz psihe kao san ili slika: novi pojam koji nastaje iz dve oprečnosti i predstavlja nastanak novih rešenja, oslobađanje nove energije, stvaranje novog mitopoetskog narativa koji ujedno nadilazi sukob i stvara aktivni balans među krajnostima“.
Pred publikom Štaba biće osam monumentalnih slika svedene palete, koje simbolišu kreativni konflikt između svesnog i arhetipske Senke, predstavljajući jungijanski paradoks.
„Upravo taj paradoks, da dve suprotnosti mogu biti istinite u isto vreme, sugeriše potrebu Pejićeve da sedi sa konfliktom – da ostane prisutna tokom svih tenzija krajnosti – i da kroz taj proces pronađe liniju između polariteta, putanju između ekstrema na kojoj nalazi svoj obnovljeni izraz. Paradoks, tvrdi Jung, uvek je bolji svedok istine od jednostranosti“, beleži Aleksandra Lazar.
Nakon otvaranja izložbe 16. maja, tri dana kasnije, 19. maja u podne biće organizovano stručno vođenje kroz postavku. Dušica Pejić i kustoskinja Aleksandra Lazar će na vođenju govoriti o temama ličnog i kolektivnog nesvesnog, istoriji i prirodi boja, i paradoksu savremenog života.
Dušica Pejić uvršćena je u osam najistaknutijih autora apstraktne orijentacije u srpskom slikarstvu posle 2000. godine, a radovi joj se nalaze u javnim i privatnim kolekcijama u Cirihu, Beču, Beogradu. Dobitnica je nagrada kao što su Zahvalnica srpske akademije nauka i umetnosti u Novom Sadu, Priznanja za rad Tesla Art fondacije, Priznanja za doprinos i saradnju Art Fest At Doral u Majamiju…
Izložba će trajati od do 25. maja.
Bonus video: Mikelanđelo Pistoleto u MSUB