Samostalna izložba Vojislava Klačara „Popis stanovništva”, koja je deo njegovog dugogodišnjeg projekta imaginarne države “Kraljevina Koreta”, otvorena je sinoć u galeriji SULUJ u Beogradu.
– Umetnički projekat Koreta je nastao pre tačno 32 godine i važan deo ovog projekta čine papirne lutke koje su građani i građanke Korete. One su zapravo političari države Korete koja je prvo bila Republika, pa je postala Kraljevina. To su ljudi koji imaju isključivo političke ambicije, oni se dele u partije, a unutar partija – ukoliko je to dozvoljeno – u frakcije – objašnjava za Nova.rs Klačar.
Lutke, građani Korete, stalno nastaju, jedno od pitanja sa kojima se neprekidno suočavam jeste koliko njih ima, ističe umetnik.
– Ova izložba bi trebalo da promoviše novi sistem popisivanja i da pokaže broj aktera političke scene u Koreti. Ali, ovaj će broj odgovarati samo trenutnom stanju – tome koliko ima zainteresovanih da se angažuju u političkom životu Kraljevine Korete. Popis svakako neće biti konačan, pošto nove lutke stalno nastaju.
Stvarajući Kraljevinu Koretu, Vojislav Klačar se prema društvenom realitetu odnosi kao prema građi, kreirajući situacije u kojima nam se naizgled samorazumljiv svet politike, medija i popularne kulture otkriva u svojoj mnogostrukoj potentnosti. Značajni politički i državotvorni procesi u Koreti su se u formi umetničkih događaja već odigravali pred i sa publikom u Beogradu, Helsinkiju, Lajpcigu, Berlinu, Tivtu, Podgorici.
„Popis stanovništva” koji se kao umetnički proces izvodi u galeriji Saveza udruženja likovnih umetnika Jugoslavije (SULUJ) biće zatvoren za javnost osim u danima obrade podataka 17. i 18. novembra, dok je publika pozvana da prisustvuje razgovoru o popisnim aktivnostima i rezultatima koji će sa Vojislavom Klačarom voditi Paola Petrić, Irena Fiket i Vlatko Ilić u nedelju 19. novembra s početkom u 16 časova u Galeriji SULUJ.
Koncept izložbe proizilazi iz iskustva koje je Klačar imao u Manhajmu
– Vlatko Ilić i ja smo početkom godine u Manhajmu realizovali rad „Radikalna intimnost”, a ovu pozorišnu instalaciju je publika mogla da pogleda tokom tri dana i u tom periodu se neprekidno odvijao dijalog između posetilaca i svih koji su učestvovali u realizaciji projekta „Sintopia” u okviru kog je i nastala „Radikalna intimnost”. Ovaj koncept mi se veoma dopao, jer je publika bila temeljno upućena u svako moguće dešavanje. Na izložbi „Popis stanovništva”, tokom prva dva dana 17. i 18. novembra, publika je u prilici da vidi kako izgleda proces popisa iznutra, a trećeg dana – u nedelju 19. razgovaramo o svemu šta smo postigli i tumačime rezultate. Ono što je izvesno je da sada nećemo dobiti iscrpne rezultate – naglasio je Vojislav Klačar, i najavljuje narednu izložbu u Galeriji Grafičkog kolektiva, za koju priprema još razrađeniji sistem popisivanja.
Bonus video: Plava izložba za osobe sa invaliditetom