Čuveni hrvatski pijanista Ivo Pogorelić, nakon punih 40 godina, večeras će nastupiti u Novom Sadu na velikoj sceni "Jovan Ðorđević" Srpskog narodnog pozorišta.
Koncert će biti održan u sklopu obeležavanja 10 godina rada Vojvođanskog simfonijskog orkestra, uz dirigenta Srboljuba Dinića, ali i kao poseban prolog festivala „Novosadske muzičke svečanosti“, koji je usled pandemije i ove godine planiran u jesenjem terminu, od 21. do 28. oktobra.
Pijanista Pogorelić (62) će izvesti sledeći program: „Koncert za klavir i orkestar broj 2, u F-molu, opus 21“ Frederika Šopena, uvertira za operu „Čarobni strelac“ Karl-Marije Vebera i „Italijanska simfonija“ Feliksa Mendelsona.
Ivo Pogorelić je rođen 1958. godine u Beogradu gde je stekao prvo muzičko obrazovanje, da bi kao izuzetno talentovani pijanista sa 12 godina nastavio školovanje u Moskvi, na konzervatorijumu „Petar Ilič Čajkovski“. Tamo je započeo saradnju sa značajnom gruzijskom pijanistkinjom i pedagogom Alisom Kazeradze, koja će mu kasnije postati i supruga, i ostali su zajedno do njene smrti (1996).
Tokom više od četiri decenije karijere, umetnik je ostvario autentična dostignuća, koja vole publika i kritika.
Posle zapaženog nastupa na Šopenovom pijanističkom takmičenju 1980, zahvaljujući svom inovativnom tumačenju muzičkih dela i vanserijskoj izvođačkoj tehnici, Pogorelić je već naredne godine postigao intenzivnu seriju koncerata u najprestižnijim koncertnim salama u Evropi, Severnoj Americi, Australiji, Kanadi i Japanu.
Tokom karijere pijanista je svirao sa Berlinskom filharmonijom, Bostonskim simfonijskim orkestrom, Čikaškim simfonijskim orkestrom, Bečkom filharmonijom, Filadelfijskim orkestrom, Filharmonijskim orkestrom iz Los Angelesa, Filharmonijskim orkestrom Tonhale, Londonskim simfonijskim orkestrom.
Davne 1980. godine Pogorelić je svirao u Novom Sadu, a već sledeće debitovao u njujorškom Karnegi holu.
Prvi umetnik iz sveta klasične muzike kojeg je još 1988. Unesko imenovao svojim ambasadorom dobre volje, osnivač je Fonda za mlade muzičare, kao i nekoliko pijanističkih takmičenja SAD i Nemačkoj, čije ime nosi i glavna nagrada na „Manhattan International Music Competition“ u Karnegi holu.
Albumi hrvatskog muzičara, kada je reč o klasici, su među najprodavanijim izdanjima. Još je njegov debi LP „Chopin Recital“ (1981), koji je objavila čuvena diskografska kompanija „Dojče gramofon“, bio jedan od najprodavanijih. Sličan uspeh ostvario je i ostalih 14 albuma, snimljenih za istu kuću, od muzike baroknih kompozitora do umetnika 20. veka.
Ova izvanredna izdanja antologijske vrednosti i kultnog statusa u diskografiji klasične muzike stekla su veliki broj slušalaca širom sveta, a veliki uspeh je postigao i novi album, u izdanju kuće „Soni“, na kojem maestro svira dve Betovenove sonate (No. 22, Op. 54 i No. 24, Op 78) i „Drugu sonatu“ Sergeja Rahmanjinova.
Pogorelić je poslednji put nastupio 7. novembra 2018. godine u Srbiji. Svirao je u Beogradu, u Velikoj dvorani Kolarčeve zadužbine na koncertu „Filharmonija nacija“, kada je svirao repertoar spomenutog Rahmanjinova i „Šeherezadu“ Rimskog Korsakova. Pre toga, krajem 2017. je na istom mestu održao dva rasprodata koncerta, što mu je bio povratak u Beograd nakon 28 godina.
Bonus video:
Mehta na Kolarcu