Glumac Emir Hadžihafizbegović podneo je neopozivu ostavku na mesto člana Upravnog odbora Fonda za kinematografiju, navodeći da ne želi da mu nadređena bude ministarka kulture i sporta Federacije BiH Sanja Vlaisavljević koja smatra da ratne zločince treba rehabilitovati.
„Ovim putem dajem neopozivu ostavku na mesto člana Upravnog odbora Fonda za kinematografiju, a koji pripada resoru Ministarstva kulture i sporta Federacije BiH“, rekao je Hadžihafizbegović, preneli su sarajevski mediji.
On je naveo da to ministarstvo od pre nekoliko dana vodi Sanja Vlaisavljević, čija je izjava o Dariu Kordiću, osuđenom za ratne zločine nad Bošnjacima u Ahmićima, kako je naveo, za „policijsko privođenje i saslušanje“.
„Njena izjava kako masovnog ubicu iz Ahmića i Haškog osuđenika Daria Kordića, koji je ubijao decu, starce i novorođene bebe u kolevkama u selu Ahmići treba rehabilitovati je za policijsko privođenje i saslušanje, a ne da dotična rukovodi bitnim ministarstvom“, kazao je on.
Dodao je da se nada da će i ostala dva člana UO Fonda za kinematografiju, Milan Trivić i Antonio Beus, takođe podneti ostavke.
„U suprotnom, neka im prominentna fašistkinja Sanja Vlaisavljević bude nadređena“, istakao je Hadžihafizbegović, najavljujući tužbu protiv Vlaisavljevićeve za, kako je kazao, „podršku masovnom ubici i egzokutoru iz Ahmića“.
Predsednik Udruženja žrtava i svedoka genocida Murat Tahirović uputio je pismo premijeru Federacije BiH Nerminu Nikšiću, zatraživši od njega da se ogradi od izjava ministarke Vlaisavljević i da preduzme mere u cilju zaštite ustavnog poretka i mira u Federaciji BiH i da zaštiti žrtve zločina od negiranja i veličanja zločina i zločinaca.
„U protivnom, smatraćemo da je stav ministarke i stav vlade na čijem ste čelu“, naveo je Tahirović.
Ministarka za kulturu i sport Federacije BiH Sanja Vlaisavljević (HDZ) je, gostujući na regionalnoj N1 televizji, izjavila da osobe presuđene za ratne zločine treba rehabilitovati, navodeći da oni, kada odsluže kaznu, više nisu ratni zločinci.
Dodala je da se po tom pitanju potpuno slaže sa predsednicom Federacije BiH Lidijom Bradarom, koja je ranije izjavila da Dario Kordić, presuđen pred Haškim tribunalom za ratne zločine nad Bošnjacima u mestu Ahmići u srednjoj Bosni, posle odslužene kazne više nije ratni zločinac.
Kordića je Haški tribunal osudio na kaznu od 25 godina zatvora, a na slobodu je pušten u junu 2014. godine posle odsluženih 17 godina.
Njega je tada u Busovači dočekao ceo politički vrh HDZ-a BiH, uključujući i sadašnju predsednicu Federacije BiH Lidiju Bradaru.
Bonus video: Emir Hadžihafizbegović na dodeli Emmy nagrada