Francuska grupa Gojira nastupila je sinoć na Olimpijskim igrama i svojim spektakularnim nastupom ispisala istoriju – kao prvi metal bend koji je učestvovao na ceremoniji otvaranja! Pored ovog nastupa, veče su obeležili brojni performansi oko 3.000 plesača, muzičara i glumaca uz čuveni moto "Liberté, égalité, fraternité" (sloboda, jednakost, bratstvo).
Gojira je nastupila sa operskom pevačicom Marinom Vioti, a milioni ljudi su bili oduševljeni izborom organizatora najvažnijeg sportskog događaja.
U istoriji Olimpijskih igara ranije su koncerte održavali rok bendovi i muzičari poput Kiss (Zimske igre u Solt Lejku 2002), Džimi Pejdž (Olimpijske igre u Pekingu 2008), Alanis Moriset (Zimske olimpijske igre u Vankuveru 2010), Snow Patrol, The Who, Pol Makartni, Queen i Muse (Olimpijske igre u Londonu 2012), ali je ovo ipak prvi put da se čula metal muzika.
Sve oči sveta bile su uprte u zgradu na Seni kada se na jednom od prozora pojavila Marija Antoaneta sa „odsečenom glavom“ u ruci, a onda je zagrmelo!
Najveći francuski metal bend je izašao na terase i prozore i uz prasak vatrenih efekata žestoko zasvirao. Pratio ih je moćan glas operske pevačice Marine Vioti.
Gojiru su pre skoro 30 godina osnovala braća Džo i Mario Duplantije, a danas su poznati ne samo kao jedan od najvećih bendova, već i po aktivizmu.
Oko 3.000 plesača, muzičara i glumaca učestvovalo je u umetničkom delu ceremonije duž obale Sene, kao i na mostovima, ali i na nebu, na trasi od šest kilometara, duž koje je bilo oko 300.000 gledalaca.
U jednoj od najkompleksnijih ceremonija otvaranja Olimpijskih igara ikada, publika je uživala u insertima iz bogate istorije Francuske i njene kulture, poput „traženja“ „Mona Lize“ koju je uoči najvećeg planetarnog sportskog događaja, slavni egipatski arheolog Zahi Havas, zatražio od Francuske da je vrate Italiji jer je Leonardo da Vinči italijanski umetnik. Misteriozni nosilac baklje je obišao Notr Dam, a zatim proneo baklju kroz muzej Luvr, gde je video da je ukradena čuvena slika Mona Liza.
Bilo je tu i brojnih referneci na neke od najvećih kulturnih događaja ove zemlje i dela najznačajnijih umetnika, te je tako izveden i isečak iz „Jadnika“ Viktora Igoa čime je poslata simbolična poruka revolucije, slobode i borbe kroz pesmu „Do you hear the people sing?“. Nezaboravne nastupe imale su i Selin Dijon, Lejdi Gaga, Aja Nakamura.
Baklju je tajanstvena osoba prekrivenog lica prenosila ulicama, preko krovova i uz čuvene pariske građevine i muzeje.
Među sjajnim umetničkim izvedbama bilo je i 80 plesača obučenih u roze kostime koji su izveli kan-kan ples iz Mulen ruža.
Prikazan je i video o tome kako su napravljene medalje za ovogodišnje igre, omaž radnicima, a umetnici obučeni u građevinska odela plesali su oko Notr Dama držeći se za skele čuvene katedrale koja bi posle velikog požara ponovo trebalo da bude otvorena 8. decembra posle velikih restauratorskih radova.
Izvedena je arija iz opere Karmen, nastupio je i pijanista Aleksandar Kantorov, a prikazan je i omaž inženjerima, naučnicima i tvorcima filmova braći Limijer. Tokom ceremonije hor je izveo „Marseljezu“, a odato je priznanje čuvenim Francuskinjama – 10 heroina koje su uticale na istoriju svoje zemlje.
Tokom ceremonije istaknut je i sportski duh, umetnici su u posebnim kostimima izvodili brejkdens, vozili su i BMX bicikle, dok su u čamcima Senom plovili sportisti. Na mostu je na improvizovanoj modnoj pisti uz moto „Ujedinjeni u različitosti“ predstavljena francuska moda, uz manekene koji su prošli crvenim tepihom obučeni u raznobojne kostime i taj deo posvećen je LGBT zajednici.
Uz slogan „Evropa pleše“ umetnici su po jakoj kiši plesali uz velike svetske dens hitove. Kada je pala noć na Pariz izvedena je plesna tačka koja je predstavila apsurd nasilja među ljudima, a zatim je pevačica Žulijet Armane izvela pesmu „Imagine“ Džona Lenona. Ceremonija je nakon paljenja baklje svečano zatvorena nastupom pevačke dive Selin Dion koja je otpevala pesmu „Leti leti moja ljubavi“.
Kroz sve grane umetnosti ples, akrobaciju, fotografije i muziku poslata je poruka motoa Olimpijskih igara, ali i poruka mira.
Bonus video: Brejkdens zamenio karate na Olimpijskim igrama
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare