Foto: EPA-EFE/FACUNDO ARRIZABALAGA

"Goruća pitanja" su sjajna zbirka zabavnih, eruditskih, beskrajno raznovrsnih eseja kultne autorke Margaret Atvud u kojima traži odgovore na pitanja kao što su: zašto ljudi širom sveta, u svim kulturama, pričaju priče? Kako živeti na našoj planeti? Kakve veze imaju zombiji s autoritarizmom?

Margaret Atvud je usmerila svoj oštri um i duhovitu pronicljivost ka gorućim temama savremenog doba – od dugova do tehnologije, od klimatske krize do slobode; od toga kada davati savete mladima (odgovor: samo kada ih traže) do nesporazuma koji nastaju zbog nepoznavanja jezika i kulture – i pokazala nam da nemamo boljeg istraživača mnogobrojnih i raznolikih misterija ljudskog univerzuma.

Naša renomirana prevoditeljka Aleksandra Čabraja, koja je, pored knjiga Margaret Atvud, prevela mnogobrojne omiljene Lagunine naslove, kaže da se Margaret Atvud kao pisac eseja ne razlikuje se od romanopisca Margaret Atvud:

Foto: Promo/Laguna

– U jednom od eseja u ovoj knjizi, napisanom kao predgovor njenom poznatom delu „Otplata: Dug i tamna strana bogatstva“, koje se bavi pitanjem dugovanja, ona kaže: „Iz bajki poput „Petra Pana“ znala sam da, ako prestaneš da veruješ u vile, one umiru: ako bih prestala da verujem u banke, da li bi i one prestale da postoje? Odrasli su smatrali da vile nisu stvarne, a da su banke stvarne. Ali da li je to bila istina?“

Čabraja ističe da bilo da govori o piscima, knjigama, književnosti, ekonomiji, dugovima i bankama, ili o morima, stablima, pticama i ekologiji, Margaret Atvud svoja zapažanja iznosi sa istom osobenom britkošću i tipičnim, često iznenađujućim uvidima i obrtima, kao što to čini i u svojim romanima.

– Njen prepoznatljivi jezgroviti stil, a iznad svega izuzetno poznavanje psihologije i same ljudske prirode, kao i izražena intuicija, prisutni su u svakom eseju – zaključuje Aleksandra Čabraja.

„Goruća pitanja“ možete pronaći od petka 22. septembra u svim Delfi knjižarama, Laguninim klubovima čitalaca, onlajn knjižari delfi.rs, kao i na sajtu laguna.rs.

Bonus video: „Gospodar prstenova“ – najvoljenija knjiga 20. veka

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar