Samostalna izložba „Slon u sobi“ Aleksandra Rakezića. Otvorena je u novom prostoru Galerije “Reflektor”, u selu Gorjani, nadomak Užica.
Izraz “slon u sobi” je metafora koja označava važnu temu ili pitanje koje je svima očigledno i/ili koje svi znaju, ali ga niko ne spominje. Mnogo je događaja u društvenoj, kulturnoj, istorijskoj i političkoj sferi koje bi mogli opisati kao slučajeve “slona u sobi”, ali kroz ovu izložbu se ipak dotičemo onog „slona“ koji je vezan za kulturnu javnost i elitisktički postavljene sisteme vrednosti. Metafora slona predstavlja animozitet akademske zajednice i kulturne javnosti ka estetici i ukusu radničke klase kao i prema slikama koje isti kreiraju / konzumiraju.
Glavna okosnica istraživanja je fenomen slike sa fokusom na slike iz masovnih medija, pre svega iz digitalne sfere. Predlošci su digitalne kompjuterski generisane ili foto-montirane slike bez autorstva koje u sebi sadrže motiv srca.
Ovakve sadržaje koje ljudi razmenjuju u digitalnoj komunikaciji, mogu se naći i na pozadinama (wallpaper) telefona i računara. Serija ilustruje varijacije na tu temu, konstantno tretirajući svaki komad kao klasicističko delo štafelajnog slikarstva čime se preispituje savremeno slikarstvo i njegove tematske i formalne granica. Praksa pokazuje da se najlakše odbacuju i stigmatizuju medijske slike koje su puke poruke društvu kapitalizma. Upravo ovakve medijske slike su poslužile kao inspiracija za seriju radova čiji je deo prikazan na izložbi „Slon u sobi“.
Na otvaranju je nastupio pop hor G.L.A.S. kojim rukovodi Marina Šaponjić uz klavirsku podršku Vanje Dabić.
Aleksandar Rakezić je rođen 1995. godine u Kraljevu. Osnovne i master studije slikarstva završio je na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, klasa prof. Milete Prodanovića. Kao stipendista Vlade Francuske provodi semestar na École Nationale Supérieure des Beaux-Arts u Parizu, studio Gijom Paris, 2019-2020. Trenutno je treća godina doktorskih studija na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu. Pored brojnih samostalnih izložbi njegovi radovi se nalaze u privatnim kolekcijama u Nemačkoj, Francuskoj, Švedskoj. Živi i radi u Beogradu.
Izložba će biti otvorena do 10. maja 2024. godine.
Bonus video: Izložba „Lavirint devdesetih“ vraća nas u ta teška vremena za Srbiju i region
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare