Velika Britanija je legitimni vlasnik antičkih skultpura iz Partnenona, izjavio je britanski premijer Boris Džonson, produbljujući tako "kulturni raskol" između svoje zemlje i Grčke.
U prvom intervjuu za jedan evropski dnevni list od kada je izabran za predsednika britanske Vlade Džonson je odbacio za grčke novine „Ta Nea“ stalne zahteve Grčke za vraćanje 2.500 godina starog kulturnog blaga u tu zemlju sa ostrva.
– Razumem snažnu vezanost grčkog naroda i premijera Micotakisa za ove artefakte, ali Velika Britanija je legitimni vlasnik antičkih skulptura iz Partenona – istakao je, kako je preneo „Gardijan“, Džonson za grčke novine.
Kirjakos Micotakis je još prošle godine u intervjuu za „Obzerver“ zatražio da Velika Britanija vrati skulpture, kako bi bile izložene u Atini, a zauzvrat je ponudio ovoj zemlji da će im Grčka „pozajmiti“ brojne dragocene artefakte. Međutim, Džonson je za grčki list ponovio da je „Britanski muzej legitimni vlasnik ovih antičkih skulptura“.
Od osamostaljenja 1832. godine, Grčka je više puta pozivala na repatrijaciju blaga, u Britaniji poznatog kao „Eldžinov mermer“. Taj „naziv“ nosi po britanskom diplomati lordu Eldžinu, koji je blago odneo iz hrama Partenona u Atini početkom 19. veka kada je Grčka bila pod osmanskom vlašću.
– Stav naše Vlade jeste da je lord Eldžin na legalan način došao u posed skulptura, u skladu sa zakonima toga vremena, i da se one sa pravom čuvaju u Britanskom muzeju – dodao je Džonson, nazvavši sebe „velikim poznavaocem grčke istorije“.
A taj davnašnji „čin“ lorda Eldžina već dugo je „predmet“ pravog „kulturnog rata“ na relaciji Velika Britanija – Grčka, kome se kraj ne nazire. Ministarka kulture Grčke prošle godine okarakterisala je britanskog lorda kao „ozbiljnog lopova“ koji je, zahvaljujući ilegalnim potezima, došao u posed vrednih skulptura.
I londonski Britanski muzej odbio je da vrati skulpture, koje čine oko polovinu mermernog friza od 160 metara, a krasile su spomenik iz 5. veka pre nove ere. I ovaj muzej je ponovio da ih je Eldžin stekao zakonskim ugovorom sa Osmanskim carstvom i da su deo zajedničkog nasleđa.
Reagujući na ocene Borisa Džonsona, grčko Ministarstvo kulture saopštilo je da „britanski premijer očigledno nije dobro informisan“, dodavši:
„Za Grčku Britanski muzej nikada neće biti legalni vlasnik skulptura. Partenon, kao simbol Uneska i zapadne civilizacije, uvek će reflektovati univerzalne vrednosti. Neophodno je da se svi ponašamo i delamo u skladu sa njima“, zaključilo je tamošnje ministarstvo.
Podsetimo, Grčka vlada premijera Kirijakosa Micotakisa pojačala je pritisak za povratak kulturnog blaga od kada je preuzela vlast 2019. godine i najavila još intenzivniju kampanju odlaskom Britanije iz Evropske unije.