Foto: Živorad Kuzmanović/Biblioteka grada Beograda

Biblioteka grada Beograda obeležila je prigodnom svečanošću i dodelom nagrada obeležila 97 godina postojanja.

Nagradu, koja nosi ime Marije Ilić Agapove, prve bibliotekarke i upravnice Biblioteke grada Beograda, dobio je Vasilije Milnović, rukovodilac Centra za nauku u Univerzitetskoj biblioteci „Svetozar Marković“, za izuzetan doprinos razvoju bibliotekarstva grada Beograda. Milnović već punu deceniju posvećeno osmišljava, razvija i unapređuje projektne aktivnosti, kako na međunarodnom, tako i na domaćem planu. U pitanju je vrsni poznavalac projektnog menadžmenta sa iskustvom i primenom u različitim oblastima, kako u bibliotečko-informacionoj delatnosti, tako i šire. Sa preko 30 realizovanih projekata svedoči o postignućima koje je Univerzitetska biblioteka realizovala u proteklih deset godina, što ga, pored ostalog, kvalifikuje za nagradu „Marija Ilić Agapova“, obrazložio je žiri.

Foto: Živorad Kuzmanović/Biblioteka grada Beograda

Nagrada „Gligorije Vozarović“ za najboljeg izdavača u 2024. godini dodeljena je Izdavačkoj kući „Vulkan“ iz Beograda. Žiri kojeg su činili Jasmina Ninkov, predsednica, akademik Miro Vuksanović i Mihajlo Pantić naveo je da „Vulkan“ neguje i čuva tradiciju uz istovremeno brižljivo praćenje savremenih tokova ljudske misli u širokoj lepezi novih izdanja koja nastoje da zadovolje najraznovrsnije čitalačke potrebe.

Foto: Živorad Kuzmanović/Biblioteka grada Beograda

„Za takva nastojanja su upečatljiv dokaz čak četiri stotine novih naslova domaće književnosti, klasika, svetski značajnih pisaca, knjiga za decu, popularne psihologije, kapitalnih dela, enciklopedija i monografija, maltene sve što zadovoljava duhovnu radoznalost i najprobirljivijih čitalaca“.

Podsećaju da je u ediciji „Tragovi“ obeležena stogodišnjica smrti pesnika Dušana Vasiljeva delom „Čovek peva posle smrti“, čime je edicija već poprimila karakter plemenite misije očuvanja od zaborava velikih. Takođe i da se doslednost Izdavačke kuće „Vulkan“ ogleda u odbrani domaće književnosti i izbora klasika, kao i u opstanku knjige u javnoj sferi zahvaljujući njihovoj razgranatoj knjižarskoj mreži.

Foto: Živorad Kuzmanović/Biblioteka grada Beograda

Podaci iz mreže Biblioteke grada Beograda pokazali su da je najčitanija knjiga savremene prevedene književnosti u 2024. godini roman „Dželat ljubavi i druge psihoterapijske priče“ američkog književnika Irvina Jaloma, u izdanju Kosmos izdavaštva. Osim nje, među deset najčitanijih su i „Dok se kafa ne ohladi“ (Tošikazu Kavaguči, Vulkan), „Krvavi mesec“ (Ju Nesbe, Laguna), „U zimu“ (Karl Uve Knausgor, Booka), „Gvozdena zavesa“ (Vesna Goldsvorti, Geopoetika), „Žena bližnjega tvoga“ (Toni Parsons, Laguna), „Razgovori s prijateljima“ (Sali Runi, Geopoetika), „Pobednici“ (Fredrik Bakman, Laguna), „Nikuda ne idem“ (Rumena Bužarovska, Booka) i „Vredno umiranja“ (Li Čajld, Čarobna knjiga).

Foto: Živorad Kuzmanović/Biblioteka grada Beograda

Nagrada Biblioteke grada Beograda – Čitalac godine dodeljuje se najaktivnijem čitaocu (do 14 godina starosti) – koji je pozajmio najveći broj knjiga iz biblioteke u proteklih 12 meseci. Na osnovu prikupljenih podataka iz cele mreže Biblioteke grada Beograda, dobila ju je desetogodišnja Nevena Petrović iz opštine Stari grad, a specijalno priznanje Biblioteke grada Beograda – Povelja za izuzetan doprinos dodeljena je novinarki i urednici Sanji Lubardić.

Foto: Živorad Kuzmanović/Biblioteka grada Beograda

Prisutnima u Biblioteci grada Beograda u svečanom programu koji su vodili glumci Srna Đenadić i Milan Bosiljčić, obratili su se Dejan Antić, državni sekretar Ministarstva kulture, Nataša Mihailović Vacić, sekretarka za kulturu Grada Beograda, i Jasmina Ninkov, direktorka Biblioteke grada Beograda, koja je istakla značajna ostvarenja Biblioteke u 2024. godini.

Foto: Živorad Kuzmanović/Biblioteka grada Beograda

Među njima su da je u Biblioteku u 2024. upisano ukupno 146.395 članova. Tokom prošle godine nabavljeno je 69.188 jedinica građe. Održano je 3.092 programa, od toga 1.580 za decu i tinejdžere, a posete kulturnim programima Biblioteke, referensne usluge i čitaonice koristilo je njih 815.819.

Bonus video: Biblioteka grada Beograda

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare