Dilbert Foto:Patti McConville / Alamy / Alamy / Profimedia

Mnogi američki dnevni listovi, uključujući i "Vašington post", ukinuli su dugovečni strip o Dilbertu zbog rasističkih komentara autora.

Strip autor Skot Adams, inače belac, istakao je u jednom video klipu na Jutjubu da su crnci Amerikanci deo „grupe mrzitelja i da bi belci trebalo da se beže od njih kao od đavola“.

I umetnik, kojem je 65 godina, pokajao se odmah potom i priznao da mu je karijera uništena. Pojasnio je da će zbog svega svi njegovi prihodi nestati do sledeće nedelje.

Dilbert je bio oslonac na smešnim stranicama američkih novina, a prikazuje nameštenog kancelarijskog radnika i psa koji govori, koji zajedno ciljaju na modne trendove korporativne kulture.

Među brojnim medijima koji više ne žele Dilberta na svojim stranicama su USA Today, pod čijom su kapom brojna štampana izdanja, kao i „Los Anđeles tajms“, dok je „Vašington post“ ukidanje stripa obrazložio rečima da je „Adams promovisao segregaciju i rasizam“.

A strip autor je na udaru zato što je bio učesnik ankete firme „Rasmussen Reports“ u kojoj je od učesnika zatraženo da se slože ili ne sa frazom: „U redu je biti belac“.

Ta fraza, kako podseća BBC, pojavila se 2017, i bila je deo kampanje trolovanja, a od tada je često koriste belci suprematisti.

Rezultat ove ankete bio je da se 53 odsto afroameričkih ispitanika se složilo sa tvrdnjom, 26 procenata ne, a ostatak se nije izjasnio.

Scott Adams Foto:Tanjug/AP Photo/Marcio Jose Sanchez

Adams je zato rekao da su oni koji se ne slažu bili „grupa mrzitelja“.

– Rekao bih, na osnovu toga kako se stvari odvijaju, najbolji savet koji bih dao belcima jeste da se maknu što dalje od crnaca, da beže od njih kao od đavola… Jer ovo se ne može popraviti.

Afroamerički strip ctrač Darin Bel, koji je i laureat Pulicerove nagrade, nazvao je psole svega kolegu Adamsa „sramotom“.

Kako je Teofil Pančić pisao o „Dilbertu“

Strip „Dilbert“, koji je napisao i ilustrovao Skot Adams, prvi put je objavljen 1989. godine, a o autoru ali i samom delu pisao je još pre 20 godina Teofil Pančić u „Vremenu„.

Pančić je, citirajući Adamsa, „imućnog i slavnog umetnika“, naveo da je Dilbert „vrlo inteligentan i saosećajan, što ga čini osobito nepodobnim za život na ovoj planeti“. Zapravo, on je, kako je pisao Teofil Pančić, vrlo obrazovan i sposoban inženjer, „s landaravom kravatom, večito zagnjuren u kompjuter, a okružen, s jedne strane, nadređenima, a s druge dražesnim kolegama poput beskrajno flegmatičnog i lenjog Volija koji provodi dane ispijajući enormne količine kafe, šetkajući besposlen/besmislen okolo i bezuspešno se nabacujući vaskolikom mlađem ženskom osoblju svojim talentovano moronskim fazonima“:

Teofil Pančić Foto:Antonio Ahel/ATAImages

– Te dremajući na ionako besmislenim sastancima, ispunjenim bezmernim prosipanjem budalaština i njihovim sizifovskim transportovanjem iz Šupljeg u Prazno; potom, tu je Kerol, sposobna i vredna, ali – kao i Dilbert – izložena stalnom šikaniranju od nadređenih idiota, uz to veoma tankih živaca, sklona da udari svojim Prstom Smrti…

Ostatak galerije likova, kako je beležio Pančić, čine nadrndana i zlobna sekretarica Kerol ili tehnička crtačica Tina, ubeđena kako svi nepravedno potcenjuju njen posao, njen pol i sve ostalo što je njeno.

– Tu je, kao Adamsov majstorski specijalitet, i sekcija nadrealnih zoomorfnih likova poput Dogberta, Catberta i Ratberta, plus razna fantazmagorična stvorenja koja u i oko Firme obavljaju svakakve simbolički indikativne poslove poput stražarenja nad nekom vrstom kompanijskog Pakla ili periodičnog ukazanja Smrti S Kosom (smrt =otpuštanje), te raznih drugih trolova, dinosaurusa…

Adams, po oceni Pančića, s vremena na vreme sjajno uvodi raznorodne elemente fantastike u svoj strip, striktno u cilju potcrtavanja grotesknosti Kompanije i rada u njoj, vešto manipulišući „ugrađenim kodovima“ kojima već predsvesno svaki čitalac odrastao u našoj, zapadnoj kulturi „dešifruje“ pojedina neljudska bića, stvarna ili izmaštana.

Scott Adams Foto:Tanjug/AP Photo/Marcio Jose Sanchez

– Posebna priča su Elbonijanci, bradati žitelji imaginarne zemlje „četvrtog sveta“, odeveni u nekakve eklektički sklepane Narodne Nošnje, živeći u blatu do trbuha; Kompanija s njima stalno sklapa nekakve sumanute poslove (recimo, pokušava da im prodaje blato), uglavnom šaljući sirotog Dilberta na pregovore. Pa ga tu i tamo pojuri neki krokodil – piše Pančić, uz opasku da su japijevske, ekonomski neokonzervativne devedesete za Dilberta bile kao stvorene.

Bonus video: Nektarijević – Kad si od malena strip junak

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar