Stafan Tićmi Foto:printscreen/youtube/Laguna

Nakon “Ja sam Akiko” i “Kaput od mahovine”, koje su se našle među najboljih 200 knjiga za decu na svetu, leskovački pisac Stefan (Mitić) Tićmi donosi roman “Guguto memento” koji je bliži fantastici i hororu, ali ipak zadržava nešto dečje u sebi.

Bajkolika priča je smeštena u Selu na rubu razuma, u kojoj se glavni junaci zajedno suočavaju sa smrću i krivicom. Kako autor kaže, ova knjiga je namenjena odraslima, ali se nada će u njoj uživati i deca „koja su smela i hrabra da uplove u ovaj magično hororasti svet na rubu svih rubova, na kraju svih krajeva“.

Premijerno izvođenje predstave „Ja sam Akiko“. Foto:PROMO/Aleksandar Stojkovic 013info.rs

Glavni junaci su vračara Slutka, koja predviđa ko sledeći umire, i slovoslagač Moća, koji stavlja slova na krstove preminulih. Njihove kuće povezane su žicom na kojoj je je Ptica – glasnica i uz pomoć nje komuniciraju.

– Ovo je priča o Slutki, ženi koja predviđa ko sledeći umire i Moći, slovoslagaču. I svud okolo su deca, deca, deca. Deca, kao hor. Deca, kao dobroćudni zlikovci. Svi oni zajedno suočavaju se sa smrću, sa krivicom, odgonetaju ljubav. Nadam se da će u romanu uživati odrasli, pre svega, ali i deca koja su smela i hrabra da uplove u ovaj magično hororasti svet na rubu svih rubova, na kraju svih krajeva – objasnio je Tićmi i objasnio da je neobičan naziv romana izraz koji je čuo od svoje bake u detinjstvu.

To je, dodaje, iskoristio kao deo bajalice koju izgovaraju lutkice koje ne napravila vračara Slutka. Bile su to rukotvorine. Ručno izrađeni vudu-unikati, krojeni marljivo. Uz vunu i kolutove beličastog dima. Uz prepletanje posrebrenih žica. I uz tajanstveno mrmljanje bajalica: “Guguto memeto. Ne diraj u sveto. Guguto memeto. Divlje, prokleto. Lutkice, moje mile lutkice. Tako im je tepala…”

Kako u prikazu ove knjige piše Radmila Petrović, Tićmi „čitaocima daje jedino i sve što zaista poseduje: svoj svet mašte i priviđenja“.

“Njegove bajkolike priče iz Sela na rubu razuma bolje oslikavaju način na koji živimo nego različite ʼstvarnostiʼ sveta koji nas okružuje. Razigranim jezikom vodi nas na put sa periferije racionalnog do epicentra smisla. Ovo nije priča na kakvu ste navikli, ovo je stotinak strana duga opomena” – napisala je Petrovićeva.

Priča “Guguto memeto” je prvo napisana kao scenario po kojem je već snimljen istoimeni film u režiji Vranjanca Branislava Stošića, studenta je Akademije umjetnosti Univerziteta u Banjaluci, a već je osvojio brojna priznanja – nagrade za najbolji studentski film na filmskim festivalima u Herceg Novom i Novom Sadu, kao i Gran-pri na Filmskoj olimpijadi u Grčkoj.

Izdavač novog romana leskovačkog pisca je „Imprimatur“ iz Banja Luke, a promocija je najavljena za narednu godinu.

Bonus video: Jasminka Petrović o školskom času na Sajmu knjiga: Biblioteke su zone slobode, mesta između kuće i škole

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar