Foto: Yui Mok / PA Images / Profimedia

Jedna od najznačajnijih kulturnih institucija na svetu - Britanski muzej ovih dana je u žiži javnosti ne zbog neke izložbe, već krađe.

Britanski muzej, koji postoji 264 godina i jedna je od najvećih londonskih turističkih atrakcija, ove nedelje potresa, malo je reći, afera. Najpre je ova institucija saopštila da je jedan zaposleni otpušten i da je protiv njega pokrenuta policijska istraga, jer je utvrđeno da su nestali, ukradeni ili oštećeni predmeti koji datiraju iz 15. veka pre nove ere. Takođe, i da je uprava naredila da se proveri bezbednost institucije i sprovede akcija vraćanje muzejskih predmeta.

A među nestalim, ukradenim ili oštećenim predmetima, njih čak 2.000, kako su precizirali, su i zlatni nakit i nakit od poludragog kamena i stakla iz 15. veka pre nove ere, ali i predmeti koji datiraju iz 19. veka.

Londonska policija odmah je pokrenula istragu, ali još uvek niko nije uhapšen. Potom se oglasio i direktor Britanskog muzeja Hartvig Fišer najavivši da su, nakon nestanka predmeta, odlučni da „to isprave“.

– Ovo je veoma neobičan slučaj. Znam da govorim u ime svih kolega kada kažem da izuzetno ozbiljno shvatamo zaštitu stvari o kojima brinemo – kazao je Fišer.

Međutim, sinoć je Fišer podneo ostavku zbog krađe umetničkog blaga koja se, kako se ispostavilo, desila pre dve godine u ovoj instituciji. Fišer, koji je direktor Britanskog muzeja od 2016. godine, napustiće ovu kulturnu instituciju čim mu muzejski Upravni odbor imenuje naslednika. Na isti čin odlučio se i zamenik direktora Džonatan Vilijams.

Predsednik Upravnog odbora muzeja Džordž Ozborn izjavio je danas za BBC da je Fišerova ostavka prihvaćena, jer je „moglo mnogo više da se uradi“, s obzirom da se prva sumnja na krađu pojavila još u februaru 2021. godine.

– Ostavka je jedina ispravna stvar u ovom trenutku. Trebalo je i ranije to da uradi, ali prihvatam njegovo izvinjenje – kazao je Ozborn. Takođe je istakao da je deo predmeta, koji su nestali iz Britanskog muzeja, pronađen.

Foto: Vuk Valcic / Zuma Press / Profimedia

A u prebogatoj kolekciji ove muzejske institucije su, između ostalog, Kamen iz Rozete ključan za dešifrovanje egipatskih hijeroglifa, pa svici kineske poezije iz 12. veka, kao i maske starosedelaca Kanade.

Na krađe iz kolekcije Britanskog muzeja čelnici ove institucije bili su upozoreni pre više od dve godine. Predmeti su, kako piše britanski javni servis, nestajali tokom dužeg perioda, a neki od njih prodavani su na I-beju i to za daleko manju svotu novca od stvarne vrednosti.

Bonus video: Luvr

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar