Stručni skupovi lekara organizuju se na način da okupe što veći broj učesnika.
Masovnost im je važan pokazatelj uspeha. Zato Organizacioni odbor svake takve manifestacije posebnu pažnju obraća na pribavljanje spiskova moguće zainteresovanih i njihovo ponavljano obaveštavanje. Primer je 4. Kongres pedijatara Srbije, zakazan u ranu jesen, za koji je čak i mnogim lekarima drugih specijalnosti već dva-tri puta stigao poziv da se prijave.
Po sasvim drugoj logici pripremana je prekjuče završena trodnevna Prva svetska konferencija posvećena borbi protiv koronavirusa „COVID-19 – Multidisciplinarni naučni odgovor – Kolektivno znanje za zaštitu globalnog zdravlja” u Palati Srbija. Organizacioni odbor nije ni postojao, a sve pripreme je na sebe preuzela Vlada Srbije. Najveći broj lekara saznao je za skup iz štampe na dan početka rada. Tada je za njihovo eventualno prisustvo već bilo kasno, jer ih je na sajtu Vlade Srbije čekalo zaprepašćujuće obaveštenje: „Important: Registration for participant is closed!“ (?!) Ako je registracija zaključana za učesnika, odnosno učesnike (po svoj prilici misli se na množinu), za koga je otvorena?
Udruženje lekara „Ujedinjeni protiv kovida“ pre desetak dana organizovalo je konferenciju za medije tokom koje su kritički razmatrane dve godine pandemije u Srbiji. Sigurno bi bilo korisno da su dve grupe lekara imale priliku da sučele svoja iskustva. Jasno je da to nije bio cilj Vladinog skupa. Tome u prilog govore i reči jednog od elektronski najpismenijih članova Udruženja posle neuspešnog pokušaja da se uključi “online”: „Ja sam … dobio ID karticu na mejl, bez ikakvog uputstva kako da pristupim, na sajtu nema linka.“
Relativnu tajnovitost organizacije skupa, uz restriktivan pristup kako lekarima, tako i novinarima, skoro kao da je reč o skupu ranih hrišćana, ilustruje spontana reakcija jednog od predavača: „Ima više predstavnika BIA nego učesnika.“ Sve je jako podsećalo na zatvoreni partijski sastanak sa koga će se pred narod izaći sa samo jednom zvaničnom „istinom“.
To je i pokušano, ali sa samohvalisavošću koja je prelazila granice ne samo dobrog, već i podnošljivog ukusa. Vrhunac je premijerkina izjava kako smo pobedili koronu. U vreme kada imamo oko 2.000 novootkrivenih (ne i novozaraženih) građana dnevno, to nije samo obična bezobrazna neistina, već misaoni kalambur koji će u nekom budućem rečniku jezičkih vratolomija biti poznat kao brnabićovština ili anizam.
Jasno je da smo svedoci samo još jednog predizbornog marifetluka, ali pre ili kasnije moramo da iskreno progovorimo o tragičnim posledicama kovida 19 u Srbiji, jer bez poštenog priznavanja grešaka, nećemo moći ni da ih otklanjamo.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare