Luna Lu Foto: Marko Krunić/Promo

Mokrinski maltezer Oćo obožava da ide na pijacu na obali Dunava. Zna da ćemo svratiti do pet šopa po poslasticu, a onda slobodno trči i juri golubove. Druželjubiv je i dobar - samo sa Radivojem, francuskim buldogom ima neku svađu gde ume da pokaže zube. To je dosta čudno, ali postoji objašnjenje - Radivoje prljavo igra. Ujeda, a maše repom.

Čudni su putevi misli i zamisli na ovom drumu zvanom život. Potpuno neočekivano, iz nebuha, ničim izazvano – pala mi je na pamet pesma „Sama“ grupe „Via Talas“.

A onda, u cugu, preslušah i ceo album – „Perfektan dan za banana ribe“.

Inspirisani istoimenom pričom Selindžera – jedna Mira i jedan Bojan odlučili su da se pod tim imenom ploča pojavi na tržištu SFRJ.

Štampana je u tri hiljade primeraka.

*

Bila je to godina 1983.

Imala sam 13 i nisam otišla da je kupim tada.

Apetit se probudio kada je u bioskop stigao ultimativni hit „Šećerna vodica“.

U jednoj od ključnih scena kada Sonja Savić kao Dečka luta od noćnog kluba „Bezistan“, preko Kneza do fliperane „Rupe“ na Kališu – salom je odzvanjao ženski glas – pevala je o tome kako neće moći sama.

E, posle tog filma sam se zainteresovala za taj bend.

Priča je bila još luđa jer smo otkrili i kako je pevačica i idejni tvorac grupe u stvari bila ćerka predsednika SFRJ – Cvijetina Mijatovića i da Mira ima i sestru Maju, a da im je maćeha veća od života – Stupica Mira.

Već kako je to išlo u eri bez interneta, guglovanja, tabloida & senzacija – priča o nekome sastavljala se kao puzla – detektivski smo slagali kockice.

*

Možda sam kao klinka u bašti SKC-a i srela Maju ili Miru, ali nisam imala pojma ko su. Jedino ko je ostavljao veliki utisak na nas bio je plavooki čudan mladić Pečar Bojan uvek u društvu lepotica – neobičnih zverki.

Imao je opaki friz, misteriozni smešak i palio je cigarete ZIPO upaljačem. Tada je već uveliko bio član benda koji smo obožavali „Katarina druga“.

„Via Talas“ tada nije više postojao – postao je gradski mit.

*

Nas klince – priče sa „Dedinja“ nisu zanimale.

Sestre su bile buntovne „princeze“ iz tog kraja koje su svojim bogatim roditeljima terale inate prešavši granicu „andergraund“ kulture – silaskom direktno u heroinski pakao.

Tragedija dve sestre – „IT“ devojke osamdesetih tema je za seriju. Sa raspadom zemlje u kojoj su bile „važne cice“ i one nestaju. Umiru 1991., ali strahotne vesti o građanskom ratu nadjačavaju te dve čitulje u novinama.

*

Heroin je osamdesetih i devedesetih pobio toliko mladih ljudi – ako ih nije usmrtio, ubio ih je u pojam i osakatio.

Neko mnogo verziraniji u pitanja „duboke države“ može da objasni u kom momentu moćnici odlučuju kojom će drogom ubijati svoju decu.

Sada je sasvim jasno da je kokain izabrano glavno gorivo ove demo verzije države. On se slavi, o njemu se peva – on je dobar deo budžeta – praonica novca radi i gradi – kartel šljaka kao podmazana mašina.

*

I dok se zahuktava večita izborna kampanja – moneta političara postaju sopstvena deca.

Njima se frljaju u govorima – koriste ih za manipulaciju glasačkim telom. A kako se to odražava na dinamiku stvarne porodice – kako posao političara utiče na njihovu decu van radnog vremena u četiri zida – e, to je dobra priča za film.

O tome kako je kao mlado biće doživeo ulogu svoje majke u vilajetu Miloševića za vreme građanskih protesta 1996. – Vladimir Perišić je snimio film „Lost Country“.

*

Mira i Maja nisu stigle da ostave svedočenje iz prve ruke o tome kako je to bilo biti dete karijernog komunističkog funkcionera za vreme Jugoslavije, ali je Perišić svoje iskustvo odrastanja sa majkom ministarkom iskoristio da ga razradi u filmskoj priči koja dobija nagrade, odlične kritike i distribuciju u Francuskoj.

Preporuka je tu – pogledajmo ga kada stigne u domaće bioskope što je uskoro. A bilo bi dobro i da ga pogledaju svi oni roditelji kojima je politika posao. Jer da, to je posao koji bi trebalo da bude samo jedan segment bića. Čak i ovde u zemlji koja kao da je stalno na ivici građanskog rata jer smo vazda podeljeni – šizoidno rascepani na pola i suprotstavljeni. Na koji način se ta napetost oslikava na porodice – da li su i one na ivici sopstvenih ratova.

Sve su to pitanja koja su me zaposela ovog perfektnog nedeljnog prepodneva dok Mira peva o banana ribama i o zlu ne misli.