Jučerašnji komentar sam završio najavljujući kraj sve u svemu uspešnog nastupa hrvatske teniserke i biznismenke Done Vekić. U 27. godini i sa 64. mesta na WTA listi, plasman među last eight je “very dobro”, kako bi rekao moj prijatelj Goran Leny Šarenac, mada…
Kad napraviš 13 duplih grešaka pri serviranju i ne iskoristiš čak 12 brejk poena, onda je zaista teško očekivati pobedu protiv prejake Beloruskinje Arine Sabalenke (24 godina, 5. na ATP listi), po mnogima najveće favoritkinje lepšeg dela ovogodišnjeg Australian opena.
A onda sam dodao da nam „od Vardara pa do Triglava“ ostaje samo, kao i obično – Novak Đoković! Sa tom mišlju sam otišao do Melburn olimpik parka da pogledam njegov četvrtfinalni meč sa deset godina mlađim i samo jedno mesto niže na ATP listi, samostalnim teniskim radnikom Andrejom Rubljovim ili Rublevim, kako se kome sviđa. Rezultat (3:0, po setovima, 6:1; 6:2; 6:4) je opravdao moj komentar od juče, pa ću ga ponoviti i danas.
Često se mogu sresti tekstovi u stilu “šta bi bilo da nije bilo”, pa se onda sastavljaju zaista jake reprezentacije sa prostora nekadašnje Jugoslavije, posebno u fudbalu i košarci, dok bi vaterpolo najverovatnije bio ukinut kao sport jer toj srpsko-crnogorsko-hrvatskoj selekciji ne bi mogao niko da se suprotstavi.
Kad je reč o tenisu bilo je velikih turnira kad je na startu učestvovalo i po desetak tenisera i isto toliko teniserki iz država nastalih raspadom socijalističke i federativne Jugoslavije, osim Đokovića u ovom veku su gren slem titule osvajali i hrvatski asovi Goran Ivanišević (Vimbldon 2001.) i Marin Čilić (US open 2014.), te naša Ana Ivanović (French open 2008.)… Ali, kako sada stvari stoje, kad ne bude Novaka – mrka kapa!
Moja razmišljanja na tu temu počela su još od starta kvalifikacija za ovogodišnji Australin open, kad su Nikola Milojević (27 godina, 222. na listi) i Miljan Zekić (34/230.) iz Srbije i Niko Serdarušić (26/256.) iz susedstva ispali već u prvom kolu. Jedino je već 30-godišnji i nešto bolje plasirani (177.) Damir Džumhur iz Sarajeva stigao do drugog stepenika i tu rekao “vozdra raja”, ali od tih loših rezultata meni su mnogo alarmantnije delovale njihove godine, u proseku nešto manje od tri banke…
U ženskom delu kvalifikacija Srbija i Hrvatska imale su po dve nešto mlađe predstavnice. Najdalje je dogurala, što smo uredno pratili, Olga Danilović (22/231.), ali dve pobede nisu bile dovoljne da se plasira u glavni žreb. U prvom kolu ispale su Nišlijka Natalija Stevanović (28/215.), Dubrovčanka Ana Konjuh (25/107. na listi, sada živi u Dubaiju) i 20-godišnja Tara Virt, ako sam dobro preveo njeno prezime sa nemačkog, inače 219. na listi najboljih svetskih teniserki.
Kolege koje duže i redovnije prate tenis kažu “daleko je Australija”, uglavnom se ne isplati tako dug i skup put samo zbog više nego neizvesnih kvalifikacija, na koje dođe brdo nepoznatih Amerikanaca i još toliko ambicioznih domaćih junoša. I još dodaju da to isto važi i za US open, dok uoči Rolan Garosa i Vimbldona ima znatno više ex-yu pretendenata za plasman među 128 najboljih.
Bilo kako bilo, na startu ovogodišnjeg Australian opena zastave sa naših prostora stajale su uz imena pet devojaka i šestorice tenisera. Uz Donu Vekić, tu su još bile i njena zemljakinja Petra Martić (32 godine, 37. na WTA listi), Tamara Zidanšek (25/98.) i Kaja Juvan (22/89.) iz Slovenije, te Danka Kovinić (28/60.), rođena na Cetinju, sada stanovnica Herceg Novog.
Najdalje je dogurala Dona, po jednu pobedu zabeležile se Petra i Kaja, dok su Danka i Tamara završile turnir već posle prvog kola. Zanimljvo je da je najveću i najglasniju podršku imala upravo Zidanšekova, kad je protiv druge “kosturašice” Ons Žaber (28 godina) u prepunoj “Rod Lejver areni” uspela da dobije drugi set.
“Tajna” je u tome što je posle tog meča usledio prvi nastup Novaka Đokovića, a od samog protivnika (Španac Roberto Karbaljes Baena, ako niste zaboravili) mnogo važnija bila je činjenica da je posle prošlogodišnje drame devetostruki osvajač Australian opena ponovo kročio na svoj najomiljeniji teren. Zbog toga su u trećem setu, kad je već bilo očigledno da Tamara ne može da napravi podvig, navijači sa srpskim zastavama i transparentima podrške Noletu počeli da navijaju za Tunižanku. Da se taj meč što pre završi i da konačno počne ono zbog čega su se okupili u impoznatnom broju…
Uz Đokovića, prvo kolo pregurao je samo Laslo Đere iz Sente (27/38.), dok su već na startu ispali Dušan Lajović (32/86.), Filip Krajinović (30/54.) i 23-godišnji Miomir Kecmanović, ovde postavljen za 22. nosioca. Istu privilegiju imao je i trenutno najbolji hrvatski teniser Borna Ćorić (26 godina, 23. na ATP listi), ali je imao tu nesreću da bude prvi od trojice nosilaca koje je eliminisao Čeh Jiri Lehečka, jedno od prijatnijih iznenađenja AO 2023.
Situacija nije postala ni malo ružičastija ni kad su u nedelju između dve turnirske sedmice počeli juniorski turniri. Na startu su ispale obe devojke, Darja Šuvirđonkova (igra za Srbiju) i Ela Nala Milić (Slovenija), kao i momci Branko Đurić (Srbija) i Matak Križik (Slovenija). Po jednu pobedu zabeležili su samo Zrenjaninac Zoran Ludoški i hrvatska nada Matej Dodig.
Zato ću ovaj komentar završiti na isti način, kao i prethodni. „Od Vardara pa do Triglava“ ostaje samo, kao i obično – Novak Đoković!