Ivan Mrđen Foto: Zoran Lončarević/Nova.rs

Uz račune za komunalije „Infostan“ je Beograđanima ovog meseca poslao i letak Unicefa sa molbom da pomognu kampanju pod nazivom „Kako si? Ali stvarno“.

Narušeno mentalno zdravlje mladih predstavlja vodeći uzrok smrti, bolesti i invaliditeta, posebno kod starijih adolescenata. Simptome depresije ima 4,1 odsto najmlađe populacije, loše raspoloženje prijavljuje 10,8 odsto učenika, a osećaj nervoze bar jednom nedeljno svaki peti (21,9 odsto)…

Porodični sukobi, vršnjačko nasilje, zlostavljanje u porodici, traume, zanemarivanje, socijalna izolacija ili usamljenost, diskriminacija i osećaj stigme, siromaštvo… samo su neki od uzroka ovog društvenog problema. Koji nikako da stigne na red pored toliko „istorijskih“ i „prelomnih“ događaja…

Zbog toga se, valjda, Unicef i obraća građanima, uz napomenu da bi i simbolične donacije omogućile bolju dostupnost psihosocijalnih usluga za mlade u pet gradova Srbije, te direktnu podršku unapređenju njihovog mentalnog zdravlja. Tome treba da pomogne i onlajn platforma „Sve je ok“ koja omogućava razgovor i korisne informacije o ovim problemima…

Možda niste znali, ali pitanje „kako ste, ali stvarno“ je jedno od najvažnijih u najdužoj psihološkoj studiji o mentalnom razvoju odraslih (počela 1935. na Harvardu i još traje). Njen rezultat, koji se potvrđuje bez obzira na geopolitičke, tehnološke i sve moguće promene u minulih devet decenija, pokazuje da je kvalitet veza sa drugim ljudima najbitniji faktor ljudskog zdravlja i sreće…

Zato kad čujete priče tipa „ja više ne znam šta ću s tim detetom“, od osmaka koji odbija da ide u školu, jer je po ceo dan na igricama, do šestakinje koju su uhvatili da satima gleda porniće, budite sigurni da ih njihovi stariji nisu na vreme pitali kako su… Ali stvarno!