Grupa od 30 javnih ličnosti uputila je poziv građanima i građankama Srbije da izađu na predstojeće izbore, 03. aprila, uz napomenu da se ne odriču prava da odlučuju o tome kako će izgledati njihovi životi u budućnosti.
Među potpisnicima našli su se akademici, književnici, profesori, muzičari, novinari, borci protiv korupcije i kriminala i brojne druge ugledne javne ličnosti.
U svom pozivu, oni podsećaju da je Žoze Saramago, čuveni portugalski književnik i dobitnik Nobelove nagrade za književnost, izjavio je da „mi, kao građani, imamo obavezu da delujemo i učestvujemo i da je građanin taj koji stvara promene.“
“U duhu ovih reči, osećamo obavezu da pozovemo sve naše sugrađanke/ne da 3. aprila izađu na izbore. Glasačko pravo je temelj demokratije, naše pravo garantovano Ustavom, po čijem slovu smo mi nosioci suverenosti koju nam niko ne može oduzeti.
Nije tačno da, u moru glasova drugih, glas svakog od nas ne može da prevagne. Svaki glas čini razliku zbog čega je naša odgovornost velika. Uz odgovornosti ide privilegija, u ovom slučaju, privilegija da imamo pravo da se izjasnimo o prošlim, trenutnim i obećanim političkim aranžmanima. Više od dvesta godina se ljudi bore za glasačka prava, ne smemo sada to pravo ispustiti.
Izbori, drugim rečima, predodređuju budući pravac delovanja na mnogim poljima: koje će se politike voditi i kako će se prikupljati i na šta će se trošiti novac; u kom pravcu će se kretati naše zdravstvo, obrazovanje, sudstvo, kultura, umetnost i sport; kakva će biti raspodela bogatstva i da li ćemo imati prava na pun iznos proizvoda našeg rada; da li ćemo zaštititi našu životnu sredinu, pravo na dostojanstven život, javnu bezbednost, itd.
Ako sebi postavite pitanje „zašto bih se zamarala/o glasanjem?“, imajte na umu da ste učinili nešto čemu se svaki neprijatelj demokratije raduje. Jedan po jedan građanin/ka sa ovim mislima i demokratija umire. Istina je da svi mi pojedinačno oblikujemo svet u kojem živimo. Nemojmo se odreći tog prava i na taj način prepustiti drugima da odlučuju umesto nas”, navodi se u pozivu.
Akademik Simović: Ne radi se ovde o promeni vlasti, već o sudbini zemlje
Odgovarajući na pitanje zbog čega poziva građane da izađu na izbore, akademik Ljubomir Simović za dnevni list “Nova” kaže da je poziv potpisao, jer zna šta sve zavisi od predstojećih izbora.
“Živimo u zemlji u kojoj su degradirane sve institucije, čiju je sudbinu u ruke uzeo čovek koji ne prestaje da glumi svemećnog i nezamenjivog državnika, a čija je politika svedena na pitanje – kojoj igri čigra biti”, naglašava on i dodaje da je sve u Srbiji stavljeno u službu promocije predsednika.
“Tokom poslednjih 10 godina, Srbija je pretvorena u jedno veliko Potemkinovo selo. Ovaj apel sam potpisao zato što znam šta nam sve od ovih izbora zavisi. Nije u pitanju samo promena vlasti, nego sudbina zemlje”, zaključio je on.
Radonjić: Ne dozvolimo da drugi odlučuju umesto nas
Profesor sa Filozofskog fakulteta, Ognjen Radonjić, ističe da je izlaznost na izborima veoma važna i da nije dobro da neko drugi odlučuje umesto nas o našoj sudbini.
“Izlaznost na izborima je važan pokazatelj nivoa demokratije i želje za demokratijom u jednom društvu. Od septembra 2000, kad je na parlamentarne izbore izašlo rekordnih 72,5 odsto upisanih birača, imamo kontinuiran pad. Na primer, na parlamentarne izbore u junu 2020 izašlo je ispod 50 odsto glasača, što nam govori o niskom nivou demokratije, ali i delom o niskom nivou želje za demokratijom”, podseća Radonjić.
Prema njegovom mišljenju, tom trendu su značajno doprineli izrazito visoka emigracija, kao i razočarana očekivanja i posledična apatija.
“Tu snažno deluje i propaganda koja nam govori da su svi isti i da je svejedno ko je na vlasti. Smatram da je važno izaći na izbore i tim činom iskazati svoj stav i želju da se participira u donošenju odluka i njihovom nadgledanju. Druga strana medalje je da, ako smo mi nezainteresovani da odlučujemo, neko drugi će odlučivati umesto nas, a to nikada nije dobro”, podvlači jedan od potpisnika poziva.
Ko poziva građane da izađu na izbore
Akademik Ljubomir Simović, književnik
Akademik Dejan Mijač, reditelj i profesor u penziji Fakulteta dramskih umetnosti
Akademik Vladimir Stevanović, profesor u penziji Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu
Akademik Bogdan Šolaja, profesor u penziji Hemijskog fakulteta Univerziteta u Beogradu
Akademik Velimir Radmilović, profesor u penziji Tehnološko-metalurškog fakulteta Univerziteta u Beogradu
Akademik Vladica Cvetković, profesor Rudarsko-geološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu
Aleksandar Obradović, uzbunjivač iz Krušika
Rambo Amadeus, prvi svetski kilocar
Zoran Kesić, voditelj emisije „24 minuta sa Zoranom Kesićem“
Marko Šelić Marčelo, muzičar i pisac
Galeb Nikačević Hasci-Jare, podkast Agelast
Goran Marković, reditelj i profesor emeritus Fakulteta dramskih umetnosti
Vesna Rakić Vodinelić, profesorka u penziji Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu i Pravnog fakulteta Univerziteta Union
Ratko Božović, profesor u penziji Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Beogradu
Danica Popović, profesorka Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Beogradu
Boris Begović, profesor Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu
Dubravka Stojanović, profesorka Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu
Janko Baljak, reditelj i profesor Fakulteta dramskih umetnosti
Srdan Golubović, reditelj i profesor Fakulteta dramskih umetnosti
Ratko Ristić, profesor Šumarskog fakulteta i prorektor Univerziteta u Beogradu
Miodrag Zec, profesor u penziji Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu
Ognjen Radonjić, profesor Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu
Dejan Šoškić, profesor Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Beogradu
Milojko Arsić, profesor Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Beogradu
Radina Vučetić, profesorka Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu
Nenad Makuljević, profesor Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu
Danijel Sinani, profesor i dekan Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu
Dragana Đorđević, naučna savetnica Instituta za hemiju, tehnologiju i metalurgiju Univerziteta u Beogradu
Aleksandar Nešković, profesor Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu
Tanasije Marinković, profesor Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu
BONUS VIDEO Izađite na izbore: 03. aprila budi pobednik
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare