Republička i gradska izborna odbile su na stotine prigovora opozicije, pa čak i one koji se odnose na očigledne slučajeve "miniranja" izbornog procesa. Sinoć je RIK odbacio prigovor da se ponovi glasanje na jednom biračkom mestu u Bujanovcu, koje je zatvoreno već oko 18 sati, ali i prigovor sa biračkog mesta u Zemunu, gde su jednog opozicionog člana biračkog odbora fizički napale "kolege" iz vladajuće većine i oteli mu telefon.
Predstavnici vladajućih stranaka u Republičkoj izbornoj komisiji, koji u tom telu imaju većinu, redom odbijaju sve prigovore opozicije. To se desilo i sinoć na sednici koja je počela u 23.30, a sa koje su potom u znak protesta otišli svi članovi RIK-a koji dolaze iz opozicionih redova.
Kako se navodi u saopštenju članova i zamenika članova RIK-a iz opozicije, među odbijenim prigovorima je i onaj koji se odnosi na slučaj u Bujanovcu, gde je policija utvrdila da je biračko mesto zatvoreno u 18 sati. To je potvrdila i lokalna izborna komisija, ali nekim čudom nije uneto u zapisnik. U njemu je pisalo da su građani mogli da glasaju do 20 sati.
Da je biračko mesto u Bujanovcu zatvoreno dva sata ranije vidi se i u izveštaju policije u koji je Nova.rs imala uvid. U njemu piše da su se policijski službencii pojavili na tom mestu oko 18.30, a po prethodnoj prijavi predsednika komisije za to BM u selu Zarbince, u opštini Bujanovac. Navodi se i da je u dogovoru sa ostalim članovima komisije zatvoreno u 18.10, jer objekat u kome je smešteno izborno mesto nije priključen na električnu mrežu.
Jedan zamenik člana biračkog odbora u svojoj izjavi naveo je drugi razlog za zatvaranje tog BM. On je rekao da negde oko 15 sati više nije bilo glasača, pa su na predlog zamenika predsednika biračkog odbora zatvorili biračko mesto oko 18.15.
Odbijen je prigovor i za glasanje na biračkom mestu 75 u opštini Zemun. Tamo je na dan izbora došla do nasilja. Naime, kako piše u prigovoru, oko 13.10 Đorđe Trajković, član biračkog odbora ispred koalicije „Moramo“ doživeo je fizički napad prilikom izlaska na teren za glasanje van biračkog mesta. Navodi se da je njega napao član istog biračkog odbora iz SNS Goran Jakimov, koji je, nezadovoljan što je Trajković snimao nepravilnosti, prvo pozvao „mobilnu ekipu sa cijem zastrašivanja , a zatim je Trajkovića šutnuo u ruku i izbio mu mobilni telefon.
Jakimov je potom uzeo telefon Trajkovića i obrisao pojedine podatke sa njega. Ovaj incident je prijavljen policiji, ali Trajkoviću nije dozvoljeno da incident unese u zapisnik.
„I u tom slučaju je odbijen prigovor uz tragikomično obrazloženje da u zapisniku nema primedbi, a da RIK nije istražni organ da utvrđuje činjenično stanje. Sličnih primera je napretek. Time je RIK bukvalno stao na stranu nasilja koje se vršilo na dan izbora šaljući poruku da ukoliko nasilje rezultira time da u zapisnik nije ništa od primedbi uneto ono je opravdano i biće tolerisano“, navodi se u saopštenju skoro 30 članova i zamenika članova RIK-a iz redova opozicije.
Kako su istakli, u slučaju u Beloj Palanci gde je uz prigovor dostavljen video snimak glasanja na ulici i plaćanja glasa za 20 evra, prigovor je odbijen bez dostavljanja video snimka članovima RIK-a na uvid.
Oni su između ostalog naveli da je izborni proces u Srbiji „predmet sprdnje i izrugivanja u svakoj pristojnoj demokratskoj zemlji“.
„Imajući u vidu postupke predsednika RIK-a Vladimira Dimitrijevića pre izbora koji je napisao otvoreno pismo ni manje ni više nego predsednici Evropske komisije u kojem je naveo da predstavnici opozicije samo pripremaju kako je rekao ‘opravdanja za svoj budući loš rezultat’ na izborima, kao i trenutne postupke u pogledu odbijanja svih prigovora, smatramo da se RIK jasno politički opredelio i postao običan servis Srpske napredne stranke u izbornoj prevari. Ceo rad RIK-a do sada a i ubuduće u ovim uslovima je potpuno besmislen i ne preterano suptilna farsa“, navodi se u saopštenju članova RIK-a iz opozicije.
BONUS VIDEO Napad na Pavla Grbovića
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare