Foto: Shutterstock, Nova.rs

Svi izborni procesi, uključujući ponavljanje glasanja na biračkim mestima na kojima su utvrđene nepravilnosti, moraju da se dovedu do kraja, proglase konačni rezultati i konstituiše gradska skupština. Tek potom od političke odluke stranaka i koalicija zavisi da li će biti izabrana nova vlast u Beogradu ili će biti doneta odluka o ponavljanju izbora u glavnom gradu.

Nakon izbora 3. aprila situacija u Beogradu se toliko zakomplikovala da je veliko pitanje kada će biti formirana nova gradska vlast, kao i ko će u njoj biti. Neizvesno je i na koliko ponovljenih izbora ćemo da izađemo, a od sinoć je u igri i opcija ponavljanja glasanja u celom Beogradu do kraja godine.

Naime, lider SSP Dragan Đilas izjavio je da postoje dve mogućnosti – prva je ponavljanje izbora na 258 biračkih mesta, na koliko su predstavnici liste Ujedinjeni za pobedu Beograda podneli prigovora Gradskoj izbornoj komisija (GIK). Druga mogućnost je, kako je naveo, ponavljanje izbora u celom Beogradu, o čemu je na tu temu spreman da razgovora sa predsednikom Aleksandrom Vučićem.

“Da GIK prihvati naših 258 prigovora, nije preterano realno. Da mi prihvatimo pet, koliko je GIK do sada prihvatio, to takođe nije mogućnost… Opcija je i da se izbori potpuno ponove. „Ujedinjeni za pobedu Beograda“ predlažu da se ti ponovljeni izbori (novi) održe do kraja godine, u roku od šest meseci”, izjavio je Đilas.

Ukoliko bude postignut dogovor o održavanju novih izbora u celom Beogradu, svakako će prethodno morati da se privedu kraju svi izborni procesi koji su u toku, a teško je i pretpostaviti koliko bi oni mogli da traju.

Narednih dana Gradska izborna komisija razmatraće na stotine prigovora, koje su podnele opozicione liste, nakon čega bi mogle biti donete odluke o ponavljanju izbora na pojedinim biračkim mestima. Za sada je izvesno da će glasanje za beogradsku skupštinu biti ponovljeno na pet biračkih mesta, ali se može očekivati da će ih biti još, imajući u vidu ogroman broj nepravilnosti.

Čak i ti ponovljeni izbori mogu da se ponavljaju, ukoliko i na njima bude nepravilnosti.

Raša Nedeljkov Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs

“Nema scenarija u kojem ovaj izborni proces ne može da se završi, jer postoje vrlo jasni rokovi za proveru izbornog materijala na uzorku, za žalbe, postoje rokovi za odgovor na žalbu. Prvo formalno -pravno treba da se završi ovaj proces, a šta će političari da se dogovore to ostaje da se vidi”, kaže za “Novu” Raša Nedeljkov, programski direktor Crte.

Iako rokovi za primedbe i prigovore GIK-u postoje, kao i za odlučivanje Upravnog suda, teško je precizno proceniti kada bi moglo da dođe proglašavanja konačnih rezultata izbora.

Kada se to, međutim, dogodi počinju da teku rokovi za konstituisanje lokalne skupštine.

“U roku od 10 do 30 dana od dana proglašenja i objavljivanja konačnih rezultata mora biti konstituisan lokalni parlament, a u roku od 30 dana od konstituisanja parlamenta mora da bude izabran gradonačelnik. Ukoliko se to ne dogodi, raspušta se ta skupština i raspisuju se novi izbori. Njih raspisuje predsednik Skupštine Srbije”, kaže Nedeljkov.

Kako navodi, oni moraju da budu održani u roku od 45 do 60 dana, a Vlada u tom slučaju u Beogradu uvodi prinudnu upravu.

“Vlada bira prinudnu upravu, na osnovu proporcije stranaka u Skupštini Srbije. To je vladino telo koje sprovodi nužne tehničke i komunalne stvari do održavanja izbora”, objašnjava Nedeljkov.

BONUS VIDEO Miki Aleksić: Neće ova vlast biti ni blizu komfora u kome su bili do pre par dana!

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare