Bakljade na krovovima, ukidanje Utiska nedelje, hapšenje uzbunjivača, smena direktora Teslinog muzeja, privođenje novinarke portala Nova.rs Ane Lalić samo su neki od najbeskrupuloznijih primera represije koju aktuelna vlast vrši nad svima onima koji se usude da ih kritikuju.
Prethodnu deceniju su, tvrdi vlast oličena u Aleksandru Vučiću, predsedniku Srpske napredne stranke i Srbije, obeležili prosperitet države, procvat ekonomije, rast plata i penzija, skok životnog standarda i pad nezaposlenosti.
Proglašeno Zlatno doba Srbije treba da zatrpa skandale, korupciju, represiju, zloupotrebe, grobove i brojne afere u protekloj deceniji.
Neka dela govore.
Ukinut „Utisak nedelje“
Posle sedam nedelja pregovora i ignorisanja važećeg ugovora, po kojem je bio dužan da omogući emitovanje „Utiska nedelje“, menadžment TV B92 je 16. oktobra 2014. zvanično odlučio da raskine ugovor s produkcijskom grupom „Mreža“ i Oljom Bećković, autorkom kultne emisije, koja je na ovoj televiziji emitovana 12 godina.
„Utisak nedelje“ se vratio na male ekrane u jesen 2019, od kada se emituje na TV Nova S.
Smenjen direktor Teslinog muzeja
Sa čela Muzeja Nikole Tesle smenjen je u oktobru 2018. dr Branimir Jovanović, koji se više od 30 godina bavio Teslinim životom i izumima. Na njegovo mesto postavljena je Ivona Jevtić, dotadašnja gradska sekretarka za kulturu. Jeftićeva je završila srpski jezik i književnost, nema iskustva u upravljanju muzejima, niti se tokom rada u „Pošti Srbije“ i gradskoj upravi bavila Teslom, a javnosti je poznata po rasipanju gradskog novca na sporne kulturne sadržaje, konkurse, programe i modne revije.
Hapšenje uzbunjivača
Aleksandar Obradović, uzbunjivač iz Valjeva, uhapšen je 18. septembra 2019. na svom radnom mestu u fabrici „Krušik“, zbog „odavanja poslovne tajne“, iako zakon kaže da podatak kojim se prikriva izvršenje krivičnog dela ili zloupotrebe ne može biti tajna.
Da nije bilo Obradovića, javnost verovatno nikada ne bi saznala da je otac ministra policije bio povezan sa firmom GIM, koja je po povlašćenim cenama kupovala oružje od valjevskog „Krušika”.
Obradović je zahvaljujući buntu građana pušten iz pritvora. S posla je suspendovan, a postupak protiv njega još tapka u mestu.
Privođenje Ane Lalić
Ana Lalić, novinarka portala Nova.rs, privedena je 1. aprila 2020. „zbog širenja panike i narušavanja ugleda Kliničkog centra Vojvodine“.
Lalićeva je uz izjave zaposlenih objavila da medicinskim radnicima nedostaje zaštitna oprema i da rade u nemogućim uslovima. Provela je noć u pritvoru, pa je puštena na slobodu.
Bakljade na krovovima
Mesec i po nakon uvođenja vanrednog stanja, nakon aplauza podrške medicinskim radnicima, deo građana je u aprilu 2020. sa svojih prozora iskazivao i bunt protiv šizoidnih mera zatvaranja građana lupanjem u šerpe, duvanjem u pištaljke, zvižducima i muzikom.
Pristalice vlasti, uprkos policijskom času, odgovorile su na bunt ulaženjem u stambene zgrade, paljenjem baklji i vatrometa i emitovanjem skandiranja s ozvučenja protiv Dragana Đilasa.
Policija se oglušila o pozive građana, a nadležni su reagovali tek kada je Zaštitnik građana pokrenuo postupak kontrole.
Tužilaštvo je 8. juna odbacilo krivične prijave protiv narodnog poslanika Vladimira Đukanovića i više nepoznatih osoba zbog paljenja baklji na krovovima stambenih zgrada.
Bonus video: Prva epizoda novog serijala „DecenijAVlasti“ na N1
***
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare