Prema njegovom mišljenju decentralizacija je ključna karika ekonomskog progresa i zaključio da "centralizovana Srbija, apsolutno zaustavlja razvoj".
„Otvaranje Fijata u Kragujevcu bila je poslednja investicija, koja je trebalo da obezbedi ubrzani razvoj zemlje, jer bez takve automatizovane i visokotehnološke proizvodnje, nema ni razvoja zemlje. Do sada je već trebalo da se uspostavi proizvodnja novog modela, ali se ništa nije desilo“, rekao je danas u Kragujevcu Boris Tadić, bivši predsednik Srbije i lider Socijaldemokratske stranke prilikom predstavljanja programa izborne liste „Ajmo ljudi“.
Tadić je dodao da se u Kragujevcu i danas vide ‘‘neke dobre posledice upravljanja iz njegovog vremena‘‘, te da mu je mnogo žao što naredne vlasti, nisu uradile ništa na drugom modelu automobla u Fijatu.
Sadašnju situaciju u toj fabrici, opisao je kao ‘‘raskorak‘‘, ali je dodao i da je situacija ‘‘popravljiva‘‘.
Tadić je otkrio i da je na zahtev sindikata Fijata, komunicirao sa ljudima koji su vodili Fijat i u periodu posle 2012. godine i kako je rekao ‘‘tražio mogućnost da se uspostavi proizvodnja drugog modela‘‘.
„Mislim da se u automobilskoj industriji ništa suštinski nije desilo nakon nas, a to je po mom mišljenju katasrofalna činjenica, i to ide na dušu postojećoj vlasti. Jedno mesto u automobilskoj indstriji otvara 10 do 11 mesta sa strane i to je ustvari sistem integrator privrede. I čitava naša koncepscija je bila, nakon prvog modela, još jedan modele, a onda još jedan proizvođač automobila, i onda bismo ispratili taj najuspešniji model u autoindustriji, koji je primenjen u Slovačkoj“, rekao je Tadić.
Osvrnuo se i na velika podsticajna sredstva koja su u Srbiji dobili strani investitori za vreme njegove vlasti, rekavši da je u tom trenutku ‘‘tako moralo, jer domaći investitori nisu imali tehnološki potencijal‘‘.
Dodao je i da sada dolazi ‘‘drugo vreme‘‘, te da treba dati podsticaj i domaćim investitorima.
„Dosta je više fabrika guma i kablova, tu nema više podsticaja. Sada podsticaje treba davati samo za visokotehnološke fabrike. Treba insistirati na tome da se napravi selekcija domaćih privrednika koji posluju u dinamičnim privrednnim granama“, istakao je Tadić.
Podsetio je i da je u svom mandatu imao nameru da posle otvaranja fabrike Fijat u Kragujevcu, ‘‘sledeća autoindustrija dođe u Niš, pa onda u Novi Sad‘‘, i na toj ideji objasnio koncept decentralizacije koji je tada započeo, a kako kaže, zagovara i danas.
BONUS VIDEO: Predaja potpisa za izbornu listu Borisa Tadića
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: