Foto: Slavica Panić/Nova.rs

Bivša predsednica Skupštine, pa zatim opštine Bajina Bašta, sada predsednica Privremenog organa u ovoj opštini, ponovo u trci za mesto predsednice opštine, iako je na tu funkciju dala ostavku. Ona kaže da su u pitanju bli privatni razlozi, a ne odluka vrha Srpske napredne stranke. Opozicija to vidi kao nezapamćenu naprednjačku kalkulaciju.

Bivša predsednica opštine Bajina Bašta Vesna Đurić (SNS), u decembru je podnela ostavku na tu funkciju. Nakon ostavke, Vlada Srbije je Đurić imenovala za predsednicu Privremenog organa u toj opštini, a sada je prva na listi od 45 odborničkih kandidata naprednjaka. Sve to privuklo je pažnju javnosti koja na to gleda kao odluku vrha stranke i političku računicu, dok Đurić za Nova.rs demantuje te navode.

Kaže da je odluka njena i da je vrh SNS imao razumevanja za njene razloge ostavke ali i podršku za novu kandidaturu.

„Ja sam dugo u stranci i pre nego što sam izabrana za predsednicu opštine, u prethodnom mandatu sam obavljala funkciju predsednice Skupštine opštine Bajina Bašta. Na prethodnim izborima 2020. sam bila peta na listi i izabrana za predsednicu Skupštine, posle sam podnela ostavku i izabrana za predsednicu opštine. Moja ostavka na to mesto je bio moj stav, gde sam konsultovala stranku, da ne bi bilo zabune zbog toga što sam bila peta na listi, pa predsednica Skupštine pa predsednica opštine“, kaže Đurić.

Ona dodaje da su predstojeći lokalni izbori u Bajinoj Bašti način da se proveri poverenje i njeno mesto na čelu opštine.

„Neka sada bude onako kako treba, ako sam broj jedan na listi onda treba i dalje da budem na tom mestu. Želim da razrešim neku svoju dilemu i da svi budemo zadovoljni. Ja sam podnela ostavku iz tih razloga, sada sam nosilac liste SNS i kandidat za predsednicu, to je poenta svega. Stranka me je razumela i podržala a građani će to, nadam se, prepoznati“, dodaje Vesna Đurić.

Vesna Đurić Foto:Privatna arhiva

Oni koji su se potrudili da razumeju iznete navode, uglavnom nisu uspeli niti veruju da je Đurić toliko uticajna u vrhu SNS, i da bi se zbog njene želje da dođe na mesto na kome je već bila, raspisali vanredni izbori.

Održavanje vanrednih lokalnih izbora uporedo sa parlamentarnim, u opštinama u kojima je raspuštena lokalna vlast, naprednjaci uglavnom pravdaju „uštedom sredstava“ u lokalnim kasama. Opozicija u ovoj opštini sve što se dešavalo poslednjih meseci naziva kalkulacijom SNS.

„Ovde se radi o tome da neko želi da osigura četiri godine vlasti. Činjenica je i da su na teritoriji Bajine Bašte najavljene velike kapitalne investicije pa meni liči da neko želi da osigura da će njegova produžena ruka, u naredne četiri godine, potpisivati sve što treba da se potpiše, da bi se radovi sprovodili onako kako to oni zamišljaju. Svuda gde su raspisani vanredni lokalni izbori, su sredine gde SNS percipira da može da se ostvari značajan rezultat, u Bajinoj Bašti je on na prošlim izborima bio preko 60 odsto. Očekuju da će ostvariti dobar rezultat, da ih to centralno neće uzdrmati a sa druge strane, u fokusu se sklanjaju iza republičkih i predsedničkih“, kaže za Nova.rs nosilac liste „Ujedinjeni za pobedu Bajine Bašte“ Uroš Đokić.

On dodaje da takva odluka jedino koristi SNS-u, a direktno šteti građanima Bajine Bašte, jer izbori i te kako koštaju mnogo budžetskog novca. Na lokalnim izborima u Bajinoj Bašti učestvuje devet listi, što je po mišljenju Đokića, još jedna kalkulacija SNS.

Uroš Đokić Foto: Slavica Panić/Nova.rs

„Ovoliko listi, takođe služi samo SNS-u. Po Dontovom količniku, sve liste koje ne pređu cenzus, njihovi glasovi pripašće onome ko ima najveće količnike – a to će biti SNS. Na taj način, ukolio npr. tri liste budu oko 2,5 odsto, SNS će dobiti još 7-8 odsto ‘opozicionih’ glasova. Ovakva situacija direktan je proizvod pregovora dela stranaka sa režimom bez posredovanja evroparlamentaraca, kada su uz vino na Andrićevom vencu dogovorili izmene izbornih zakona. Jedna od tih izmena jeste i da je u Bajinoj Bašti sada dovoljno 300 potpisa da bi se predala lista. Prema pravilima koja su do sada važila, kod nas ne bi bilo više od 4-5 listi i tako bi smo imali pravo glasanje, ovako imamo obmanu birača“, ističe Đokić.

Na izborima juna 2020. godine, koje je opozicija bojkotovala, u Bajinoj Bašti je izašlo 12.589 birača – 58,7 odsto i to SNS – 61 posto glasova – 30 mandata, SPS – 18,3 odsto glasova – 9 mandata, SRS – 5,5 posto glasova – 2 mandata, SPAS – 5,3 odsto glasova – 2 mandata i SNP – 5 posto glasova – 2 mandata. Sve ove liste sada su na listi SNS.

Srpska napredna stranka u Bajinoj Bašti u vlast ulazi 2013. godine u koaliciji sa SRS i DSS kada im radikali praktično predaju vlast. Posle izbora 2020. godine i jakih previranja u SNS, zbog sukoba dve struje, nalazi se kompromisno rešenje da predsednik opštine postane Vesna Đurić, bivša predsednica Skupštine.

Foto: Slavica Panić/Nova.rs

Krajem decembra 2021. godine Vesna Đurić podnosi ostavku koju obrazlaže ličnim razlozima.

Predsednik Skupštine opštine Mladen Lukić (SNS) imao je rok od mesec dana da sazove sednicu SO da bi se iz redova odbornika izabrao novi predsednik opštine. On taj rok propušta a Vlada uvodi Privremeni organ za čije čelo imenuje ponovo Vesnu Đurić, a za članove Mladena Lukića (SNS), dotadašnjeg potpredsednika opštine Petra Patrović (SPS), Milenka Ordagića (SNS) i Slavicu Bogdanović Adžić (SNS).

Pratite nas i na društvenim mrežama:
Facebook
Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare