Izvršni direktor Tesle Ilon Mask kaže da ima "super loš predosećaj" kada je ekonomija u pitanju i želi da otpusti oko 10 odsto radnika u proizvodnji električnih automobila.
Poruka je stigla ubrzo nakon što je najbogatiji čovek na svetu rekao zaposlenima da se vrate na posao ili da napuste kompaniju.
Prema godišnjem izveštaju SEC-a, Tesla je krajem 2021. zapošljavala oko 100.000 ljudi u kompaniji i njenim podružnicama. Maskovo oštro upozorenje o potencijalnoj recesiji i uticaju na proizvođače automobila je najdirektnija i najnaglašenija prognoza te vrste u industriji.
Dok je zabrinutost zbog rizika od recesije porasla, potražnja za Tesla automobilima i drugim električnim vozilima je i dalje jaka, pa je industrija ostala stabilna tokom tržišnih poremećaja.
Kompanija Tesla se mučila da ponovo pokrene proizvodnju u svojoj fabrici u Šangaju nakon što su blokade zbog Covid-19 dovele do zastoja u fabrici.
Maskova sumorna perspektiva odražava i nedavne komentare rukovodilaca drugih kompanija, uključujući generalnog direktora JPMorgan Chase (JPM) Džejmija Dajmona i predsednika Goldman Saksa (GS) Džona Voldrona.
„Uragan je preko puta i ide ka nama“, ističe Dajmon za CNN.
Inflacija u Sjedinjenim Državama je na vrhuncu u poslednjih 40 godina i to je uticalo na trošak života u Americi, dok se Federalne rezerve suočavaju sa teškim zadatkom da priguše tražnju dovoljno da obuzda inflaciju, a da pritom ne izazovu recesiju.
Pre Maskovog upozorenja, koje je stiglo u mejlu pod naslovom „pauzirajte zapošljavanje širom sveta“, Tesla je imao oko 5.000 oglasa za posao na LinkedInu. Od prodaje u Tokiju i inženjera u svojoj novoj berlinskoj fabrici, pa sve do naučnika koji se bave veštačkom inteligencijom i mašinskim učenjem u Kaliforniji.
Maskov zahtev da se osoblje vrati u kancelarije već se suočilo sa negodovanjem u Nemačkoj.
„Od svih u Tesli se traži da provedu najmanje 40 sati u kancelariji nedeljno“, napisao je Mask u svom mejlu u utorak. „Ako se ne pojavite, pretpostavićemo da ste dali ostavku.“
Mask je u četvrtak takođe učestvovao u Tviter prepirci sa australijskim tehnološkim milijarderom i suosnivačem Atlasijana, Skotom Farkuharom, koji je ismevao direktivu u nizu tvitova kao „kao nešto iz 1950-ih“.
Mask je odgovorio: „recesije služe vitalnoj funkciji ekonomskog čišćenja“ kao odgovor na tvit Farkuhara.
***
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: