Kompanija Fejsbuk ponovo se nalazi pred velikom tužbom - terete se za ilegalno skupljanje i korišćenje biometrijskih podataka više od 100 miliona korisnika Instagrama, od kojih su i zarađivali.
Fejsbuk je tek platio 650 miliona dolara zbog prikupljanja biometrijskih podataka bez dozvole, a već su opet završili pred sudom Redvud Sitija, grada u Kaliforniji. Čak sto miliona korisnika Instagrama želi da im se nadoknadi šteta koju su uzrokovali ilegalnim skupljanjem njihovih biometrijskih podataka,
Prema navodima iz tužbe, takvo delovanje je u sukobu sa zakonom o privatnosti države Ilinois, koji zabranjuje neovlašćeno sakupljanje biometrijskih podataka, prenosi „Startit“.
Taj zakon ukazuje da bi kompanija mogla da bude u obavezi da oštećenim korisnicima plati hiljadu dolara po prekršaju, ili čak pet hiljada — ukoliko se ispostavi da je to učinjeno iz nemara ili s namerom. Uz pozivanje na isti pravni akt, ranije su tužbe podnošene protiv Gugla i protiv Snepčeta, navodi The Verge.
Kako stoji u tekstu koji je objavio The Verge, krajem jula Fejsbuk je pristao da svoju početnu ponudu od 550 miliona poveća za još sto miliona dolara, ne bi li okončao petogodišnji sudski postupak koji je pokrenula grupa tužilaca. U njihovoj tužbi navodi se da je inicijalna verzija alata za označavanje korisnika, koja skenira fotografije i predlaže imena osoba koje se na njima nalaze, čuvala biometrijske podatke bez pristanka korisnika.
Tada je u saopštenju Fejsbuka navedeno da je kompanija fokusirana na poravnanje, te da je u interesu njene zajednice i njenih deoničara da se problem razreši.
Kontroverza povezana sa korišćenjem softvera za prepoznavanje lica inicirana je u poslednje vreme zahvaljujući aktuelnim protestima protiv policijske brutalnosti, te činjenice da tehnologija često pogrešno identifikuje osobe tamnije boje kože, piše USA Today. Amazon, Majkrosoft i IBM već su najavili prekidanje ili ograničavanje dostupnosti takve tehnologije policiji, a, kako je Startit Dnevnik već pisao, Amazon i Majkrosoft su u junu i zvanično najavili stopiranje njenog razvoja i upotrebe.
U duhu globalnog trenda isticanja značaja zaštite privatnosti, prvi korak svakog korisnika zabrinutog zloupotrebama mogao bi da bude obazrivije raspolaganje ličnim podacima, a možda — i selfijima.
***
Bonus video:
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare