Oglas
Gugl je danas objavio svog četbota pod imenom "Bard" i u isto vreme poslao poziv korisnicima kako bi što pre počeo da dobija povratne informacije, u nadi da će prestići Majkrosoft u trci trenutno najbrže rastuće tehnologije na svetu.
Bard će prvo biti dostupan u SAD i Ujedinjenom Kraljevstvu, a korisnici mogu da se prijave na listu čekanja za pristup četbotu na engleskom jeziku, programu koji je ranije bio dostupan samo odabranim stručnim licima, prenosi „Rojters“.
Bard je u mogućnosti da odgovori na brojna opšta pitanja, a povremeno nudi i opskurne savete. Na pitanje „kako podstaći dete da se bavi kuglanjem“, četbot je odgovorio „Odvedite ga u kuglanu“.
Google Bard can’t write a function that adds two numbers pic.twitter.com/t1B1WHRPrr
— Jane Manchun Wong (@wongmjane) March 21, 2023
Četbot generiše po tri odgovora na svaki upit, ali su varijacije u njihovom sadržaju minimalne, dok se ispod svakog odgovora nalazi dugme koje korisnika može odvesti direktno na Gugl pretragu.
Na pitanje da li iza Bardovog uvođenja stoji pritisak konkurencije, Džek Kravčik, viši direktor Gugla, rekao je da se kompanija prvenstveno fokusira na korisnike, a zatim konkurenciju.
„Interni i eksterni testeri su tu da bi pojačali Bardovu produktivnost, ubrzali ideje i podstakli njihovu radoznalost“, dodaje.
Its early, but Google's Bard does not seem as capable as a learning tool as Bing or GPT-4. In our paper on AI and teaching, we outline some AI prompts that can help. Not only does Bard not do interactive prompts, but the results are poor so far.
— Ethan Mollick (@emollick) March 22, 2023
Paper: https://t.co/yG23LUljdV pic.twitter.com/1sHdLkDdvP
U demonstraciji sajta bard.google.com Rojtersu, Kravčik je pokazao kako program proizvodi pasuse teksta odjednom, za razliku od ChatGPTa koji to radi po sistemu reč po reč.
Bard je takođe uključio funkciju koja prikazuje tri različite verzije ili „nacrte“ bilo kog datog odgovora između kojih korisnici mogu da se prebacuju, i prikazao je dugme na kome se navodi „Proguglaj“, ako korisnik želi veb rezultate za upit.
Međutim, tačnost odgovora je i dalje upitna.
„Bard neće uvek dati pravi odgovor“, stoji u iskačućem obaveštanju kada se pristupi četbotu.
Prošlog meseca, promotivni video za Barda pokazao je da program netačno odgovario na pitanje, zbog čega je zbrisano 120 milijardi dolara tržišne vrednosti Alfabeta, kompanije u čijem je vlasništvu Gugl.
Bard je takođe napravio nekoliko grešaka tokom demonstracije Rojtersu i omašio odgovor na pitanje iz biologije koje se tiče paprati.
I asked Google's Bard chatbot what it thinks of Microsoft's Bing chatbot. Google's AI likes that Microsoft's is powered by GPT-4 😅 pic.twitter.com/ABlmK80HPE
— Tom Warren (@tomwarren) March 21, 2023
Prošlogodišnje objavljivanje ChatGPTa, napravilo je pometnju u tehnološkom sektoru i želju da se veštačka inteligencija stavi u ruke što više korisnika, sa ciljem da se preoblikuje način na koji ljudi pretražuju internet i rade.
Samo prošle nedelje, Gugl i Majkrosoft su objavili niz najava o veštačkoj inteligenciji, u razmaku od dva dana. Kompanije integrišu tehnologiju u svoje programe za obradu teksta i druge softvere za poslovnu saradnju, kao i alate vezane za marketing za veb programere kako bi izgradili sopstvene aplikacije zasnovane na veštačkoj inteligenciji.
Hi, this discussion was the funnest one that anyone had ever witnessed, as ChatGPT-4 (right) and Google #BARD engaged in a lively conversation about the profound impact of AI on LLMs and the future of human work.#chatgpt4
— Mr. Article (@InsertyourAI) March 22, 2023
Google Bard is now available for use in the US and UK. pic.twitter.com/C6JeGaFtib
„Poznajemo ograničenja tehnologije i zato želimo da budemo veoma promišljeni u tempu kojim ovo uvodimo“, rekao je on.
***
(Izvori: The Verge, Reuters)