Američka svemirska agencija Nasa objavila je retku i izvanrednu sliku galaksije udaljene 500 miliona svetlosnih godina, galaksije Kolski točak, čiji prstenovi se pojavljuju izuzetno jasno zahvaljujući novom svemirskom teleskopu Džejms Veb.
Kao i za naš Mlečni put, astronomi misle da je galaksija Kolski točak u prošlosti bila spiralna galaksija, ali da joj je neki spektakularan događaj dao formu – sudar sa drugom manjom galaksijom, koja se ne vidi na slici.
Tada su se formirala dva prstena od centra kolizije slična koncentričnim krugovima koji se naprave ubacivanjem kamenčića u vodu. Zbog tog izgleda dobila je ime.
Time to reinvent the wheel.
— NASA Webb Telescope (@NASAWebb) August 2, 2022
Here’s the Cartwheel Galaxy in a whole new light — as a composite image from 2 instruments on the Webb telescope. Webb uniquely offers not just a snapshot of the galaxy’s current state, but also a peek into its past & future: https://t.co/QdXPwAwwac pic.twitter.com/SJD3wTxwRP
Prvi prsten, koji je više u centru, je jako svetao, a drugi, spolja, je u ekspanziji 440 miliona godina.
Tokom svoje ekspanzije prsten probija okolni gas i izaziva formiranje zvezda.
Ta galaksija je već viđena preko svemirskog teleskopa Habl, ali infracrveni kapaciteti Džejms Veba otkrivaju nove, do sada skrivene detalje, i omogućava da se vidi kroz veliku količinu prašine.
Kompozitna slika nastala posmatranjem dva naučna instrumenta teleskopa donosi takodje dve manje galaksije, kao i mnoge druge u pozadini.
Galaksija Kolski točak je i dalje u prelaznom stanju, navela je Nasa u saopštenju.
Teleskop Džejms Veb „nam daje pogled na njeno sadašnje stanje ali takođe nam daje ideju o tome šta joj se dogodilo u prošlosti i kako će se razvijati u budućnosti“, navela je NASA.
Teleskop Džejms Veb, inženjerski dragulj vredan 10 milijardi dolara, lansiran je u svemir pre oko sedam meseci i nalazi se na 1,5 miliona kilometara od Zemlje.
BONUS VIDEO: Šorti. Svemirska stanica
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: