Foto:Shutterstock/Rcc_Btn

Turbulentna jesen u režiji Ilona Maska donela je brojne nevolje za Tviter. Iz cele situacije je kao najveći profiter izašla društvena mreža Mastodon - alternativa Tviteru koja je u oktobru i novembru sa 300.000 skočila na 2.5 miliona korisnika.

Piše: Milan Srdić

Posle niza loših odluka menadžmenta Tvitera i masovnog talasa otpuštanja koji je uzdrmao celu IT industriju, mnogi dugogodišnji korisnici platforme se brinu da je kraj blizu i počinju da traže druge opcije. Skorašnji incident u kome je Mask blokirao prpfile nekoliko novinara koji su kritikovali njegovo poslovanje, samo je potvrdio sumnju u slobodu govora i medija na Tviteru.

Brojne kompanije su prepoznale veliku šansu za rast usled ovog nemirnog perioda i prete da preotmu korisnike Tviteru.

Mastodon, decentralizovana mikrobloging platforma, naročito je privukla pažnju i beleži nagle skokove u broju registrovanih korisnika. Zanimljivo je da su skokovi obično usledili neposredno nakon Maskovih brojnih kontraverznih poteza.

Mastodon je društvena mreža otovrenog koda, što znači da je izvorni kod dostupan javno – bilo ko može da ga menja i prilagođava. Takođe je i decentralizovana, tako da postoji više hiljada različitih servera.

Napravljen 2016. godine, Mastodon je čekao 6 godina da zauzme deo medijskog prostora i uđe u tržišnu utakmicu. Prema njihovom osnivaču i vodećem programeru Eugenu Ročkou, u oktobru i novembru je broj aktivnih korisnika sa 300 hiljada porastao na dva i po miliona, što je porast od čak 800 procenata.

Foto: Shutterstock/rafapress

Nije pomogao ni Maskov očajnički potez da zabrani linkove koji vode ka mrežama poput Fejsbuka, Instagrama ili Mastodona. Čak iako tvitujete i podelite sa ostalima vaše Mastodon korisničko ime, rizikujete da budete suspendovani sa Tvitera. “Ovo je podsetnik da centralizovane platforme mogu biti ozbiljna prepreka ka slobodi govora.”, naveo je Ročko. “U Mastodonu verujemo da ne mora da postoji posrednik između vas i publike koja vas prati”.

Mozilla, organizacija koja stoji iza popularnog Firefox veb pretraživača, osudila je Tviterov postupak i odlučila da uspostavi svoje prisustvo na platformi. Objavili su da će pokrenuti Mastodon “instancu”, tj. jedan od decentralizovanih servera na kojima je zasnovana društvena mreža.

Koncept Mastodon instance sličan je kao imejl provajder: svi korisnici moraju da se pridruže barem jednoj instanci i tek nakon toga mogu da komuniciraju sa drugima. Trenutno dve najpopularnije instance vodi Ročko, dok ostalim manjim instancama upravljaju hobisti. Još uvek ne postoji vodeća i podrazumevana instanca koju koristi najveći broj ljudi (ekvivalent Gmail-u).

“Već 20 godina posmatramo centralizovane društvene medije koji su pod kontrolom velikih korporacija. Naša namera je da doprinesemo zdravom i održivom rastu društvenog prostora koji treba da funkcioniše i napreduje nezavisno od tehnoloških firmi motivisanih isključivo profitom.”, rekao je Stiv Teišeira, direktor proizvodnje u Mozili.

***

BONUS VIDEO: Ilon Mask kupio Tviter – kraj cenzure ili početak slobode govora mržnje?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar